Mumifikované myši, kočky a ptáci nalezené v egyptské hrobce

20646x 26. 04. 2019 1 čtenář

Archeologové v Egyptě objevili starobylou, jemně malovanou hrobku, která obsahuje mumifikované ptáky, kočky a myši a jednu lidskou mumii. Dobře zachovalé místo je považováno datovat k časnému Ptolemaiskému období a bylo nalezeno blízko města Sohag. Ptolemaiské pravidlo zahrnovalo asi tři století od asi 323 p.K. k římskému dobytí Egypta v 30 p.K.

Nádherná hrobka

Mostafa Waziri, generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro starožitnosti (SCA) říká:

„Je to jeden z nejvíce vzrušujících objevů v této oblasti.“

Pohřebiště popsal jako „krásná, barevná hrobka“. Uvnitř byla objevena „nevídaná sbírka“ více než 50 mumifikovaných myší, sokolů a koček. SCA ji popsala jako „velkolepý“ nález. Myslí se, že pohřebiště patřilo úředníkovi jmenem Tutu a jeho manželce. Není jasné, kde je ženská mumie.

Je to jedna ze sedmi podobných lokalit, objevených úřady v oblasti loni v říjnu, kdy úředníci zjistili, že pašeráci nelegálně kopali artefakty.

Pan Waziri říká:

„Hrobka je tvořena centrální halou a pohřebním sálem se dvěma kamennými rakvemi. Lobby se dělí na dvě části.“

Zachovalé malby

Úředníci řekli, že malované stěny uvnitř místa zobrazují pohřební průvody a obrazy majitele pracujícího na poli, stejně jako jeho rodovou genealogii napsanou v hieroglyfech.

Pan Waziri říká:

„Ukazuje obrazy majitele pohřebního pokoje, Tutu, dávajícího a přijímajícího dary před různými bohy a bohyněmi. Vidíme to samé pro jeho ženu, Ta-Shirit-Iziz, s tím rozdílem, že (vidíme) verše z knihy, knihy posmrtného života.“

Mluvčí SCA řekl, že nápisy uvnitř „zachovaly svou barvu po tisíce let“. Starobylé egyptské lokality jsou pro turisty lákadlem a úřady doufají, že nové objevy mohou pomoci oživit toto odvětví, které se zotavuje poté, co byli cizinci vyděšeni lidovým povstáním v severní Africe v roce 2011 a následným zmatkem a nejistotou.

Podobné články

Napsat komentář