Muž našel starobylý amulet Thorova kladiva

3259x 26. 10. 2018 1 čtenář

Muž, který prozkoumával farmu na Islandu, našel unikátní amulet – Thorovo kladivo Mjolnir. Starověké islandské zdroje tvrdí, že Mjolnir je jednou z nejobávanějších zbraní v norské mytologii. Je toto odkaz vikingské éry?

Ve starověkých zdrojích se říká, že zbraň porazí všechny ty, kteří zpochybňují nadřazenost Æsira (bohů, kteří obývají Asgarda). Mjolnir znamená „ničící zbraň“ a odkazuje na schopnost kladiva rozbít vše, čeho se dotkne. Má mnoho magických charakteristik, a měl sílu zničit hory. Také se říkalo, že úder kladivem může způsobit hromy a blesky. Některé severské mýty odkazují na Mjolnirovu sílu posilovat mužskou mužnost a plodnost žen.

Objev Thorova kladiva na Islandu

Nyní byl na Islandu objeven náhrdelník s legendární zbraní Thorova kladiva.

Kdo byl Thor? Thor byl dle legendy Odinův syn (jeho matkou byla Jarð, jiným jménem i Fjörgyn), hromovládce. Thor byl díky svému neustálému válčení zároveň bohem síly. Jeho zbraní bylo kladivo Mjölnir. Jeho manželkou byla zlatovlasá bohyně úrody Sif. Dalšími významnými bohy byl Frey a Freya. Freya byla bohyně lásky a plodnosti, ale zároveň i smrti. Polovina padlých v bitvách připadla jí, druhá Odinovi, který duše zemřelých přivítal ve Valhalle, kde s nimi seděl při hostinách (bojovníci se tu cvičili na poslední bitvu, Ragnarök). Freyin bratr Frey je rovněž bohem plodnosti, ale i bohatství, je spojen i s počasím.

Jak vysvětlil Island Review:

,,Artefakt jsme nalezli minulý týden na jihu ostrova, v údolí Þjórsárdalur. Na území, které kdysi bylo územím pro vikingské farmy.“

Najít tento amuleet a vyprostit ho z pískovce se povedlo místnímu obyvateli jménem Bergur Þór Björnsso. Björnsso následoval tradici, kterou stanovil jeho dědeček. Ten objevil zhruba 20 farem vikingské éry ve dvacátých letech minulého století.

Bergur Þór Björnsso říká:

„Myslel jsem si, že je toto místo daleko od zdejších zřícenin, a tak jsem si hledal pouze pro zábavu.“

Po nálezu artefaktu se na místo vypravili archeologové, kteří nalezli také kamenné nástroje, spony a spálené části lidského těla. Posledním objevem byly kovové úlomky, což naznačuje, že na této konkrétní farmě byla kovárna.

Artefakty zatím nebyly datovány, ale odborníci odhadují, že je možné je vystopovat zpět na první vikingské osídlení na Islandu a mohou být staré asi 900 let.

Artefakty byly převezeny do Reykjavíku, kde budou podrobněji analyzovány.

Tento objev je tedy významný tím, že připomíná vikingskou éru. Éru, která skončila už před stovkami let a patří k historii Evropy (hlavně té severní).

Zde najdete zajímavý dokument o vikingské éře:

Podobné články

Napsat komentář