Na Jupiterově měsíci Europa byla detekována vodní pára. Vzrůstá naděje pro hledání života mimo Zemi?

1147x 04. 12. 2019 1 čtenář

Voda je život. Voda je nejdůležitější ingrediencí na seznamu látek, které umožňují životu vykvést. Astronomové získali už dříve mnoho důkazů o tom, že pod ledovým povrchem Europy se nachází kapalná voda. Dokonce se domnívali, že voda může občas vytrysknout do okolí v podobě velkých gejzírů. Ale zatím nebylo možné její přítomnost v těchto gejzírech detekcí molekul vody potvrdit.

NASA nyní potvrdila detekci vodní páry na Europě – ledovém měsíci Jupiteru. Mezinárodní výzkumný tým pod vedením Goddardova vesmírného letového centra NASA v Marylandu svou studii zveřejnil v časopise Nature Astronomy.

Můžeme Europu lépe pochopit?

“Potvrzení vodní páry nad Europou pomáhá vědcům lépe pochopit vnitřní fungování měsíce. Například podporuje myšlenky o tom, že pod ledem měsíce se nachází hustý oceán, který je dvakrát tak větší než Země,” uvedla NASA ve svém pondělním prohlášení.

Astronomové provedli měření s pomocí jednoho z největších teleskopů vůbec – WM Keck Observatory na havajském vrcholu Mauna Kea. Europa byla sledována od února 2016 do května 2017. Byl detekován konkrétní infračervený signál, který vznikl díky výtrysku vodní páry do vesmíru v polovině dubna 2016.

Bylo zaznamenáno 2 360 kilogramů vody na sekundu, což je množství, které by zaplnilo olympijský plavecký bazén během několika minut. “V celé sluneční soustavě se nacházejí základní chemické prvky (uhlík, vodík, dusík, kyslík, fosfor a síra) a zdroje energie – dva ze tří požadavků pro život. Kapalná voda, třetí zdroj, je obtížná k nalezení mimo Zemi,” řekl vedoucí studie a planetární vědec NASA Lucas Paganini. Dodal, že i když vědci dosud tekutou vodu na měsíci Europa nezjistili, byl učiněn ještě lepší nález – totiž ona vodní pára.

Zjištění vodní páry se může zařadit mezi mnohé další úžasné objevy na měsíci Europa. Mezi lety 1995 až 2003 učinila sonda Galileo významný nález. Díky její misi astronomové zaznamenali poruchy magnetického pole Jupiteru v okolí Europy. Vědci to tehdy vysvětlovali tak, že příčinou může být přítomnost vodivé kapaliny, možná i slaného oceánu pod ledem.

Ještě před těmito objevy v roce 2003 NASA k pozorování Europy použila známý Hubbleův teleskop, přičemž byl zaznamenán kyslík a vodík (oba tvoří vodu). Hubbleův teleskop pomohl ještě o několik let později jinému týmu vědců v hledání dalších důkazů o těchto gejzírech. Jejich siluety se pak objevily v době, kdy měsíc přecházel před svou planetou. “Přímá detekce vodní páry nad Europou je klíčovým potvrzením našich dřívějších detekcí jednotlivých prvků a ukazuje řídkost vodních výtrysků v tomto ledovém světě,” řekl k výzkumu Lorenz Roth – astronom a fyzik z KTH Královského technologického institutu ve švédském Stockholmu. Právě on v roce 2013 vedl zmíněný výzkum a na aktuální studii se podílel jako spoluautor.

Nejlepší šance pro život

Všechny tyto detekce pouze změřily složky vody pod ledovým povrchem měsíce. Najít vodu na některém z kosmických těles je velice těžké. I sondy moderní doby mají omezené možnosti v objevování vody ve vesmíru a při používání pozemních teleskopů mohou nastat chyby v měření, a to díky vlhkosti v atmosféře Země. Tato studie brala možné chyby v potaz, proto se v tomto případě vědci jistili počítačovým modelem, který simuloval podmínky v zemské atmosféře, díky čemuž mohli odlišit výsledky způsobené vodou v atmosféře od vody na Europě.

V přípravách je další sonda Europa Clipper, která má potvrdit všechna ta sledování astronomů a přinést odpovědi k vnějšímu i vnitřnímu fungování měsíce. Podle vědců je totiž Europa nejlepší šancí na nález života mimo Zemi, a právě tohle může Europa Clipper v případě ledového království Jupiteru potvrdit.

Jak jsme psali výše, voda znamená život. Tam, kde je voda, je nejlepší zaměřit své úsilí v hledání života mimo Zemi.

Podobné články

Napsat komentář