Na měsíci Titanu je moře

4488x 27. 03. 2014 1 čtenář

Po mnoha letech zkoumání si planetární výzkumníci myslí, že konečně zahlédli vlny na povrchu moří, které se nacházejí na Titanu – Saturnově největším měsíci. Pokud se tato domněnka potvrdí, bude to první důkaz existence vln na povrchu oceánů mimo planetu Zemi.

Vesmírná sonda Cassini z dílny NASA vysledovala několik nezvyklých odlesků slunečních na povrchu Punga Mare, jednoho z Titanových hydrokarbonových moří v roce 2012 a 2013. Tyto odlesky mohou přicházet díky malým vlnkám, které nejsou větší více jak 2 centimetry, které rozrušují jinak klidnou hladinu oceánu. Alespoň to tvrdí Jason Barnes, planetární věděc z Idaho Univerzity v Moskvě.

Barnes prezentoval tyto objevy dnes (17.03.2014) na Lunar and Planetary Science Conference, kde i další diskusní příspěvek naznačoval, že vlny by mohly být i v dalším moři Titanu.

Výzkumníci očekávají, že více vln se objeví v následujících několika letech, protože má vzrůst turbulence větrů nad severní polokoulí Titanu, kde se moře a oceány nejvíce nacházejí. Tyto větrné turbulence se objeví během místního období od zimy do jara.

„Jeví se to tak, že Titan se začíná hýbat.“, říká Ralph Lorenz, planetární vědec z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory v Laurel, státu Maryland. „Oceánografie už není jen pozemskou vědou.“, dodal.

 

Zdroj: Nature.com

Podobné články

Napsat komentář