Na okraji naší sluneční soustavy jsou další planety

118657x 07. 02. 2015 1 čtenář

(2014) Američtí astronomové objevili dosud nejvzdálenější objekt naší sluneční soustavy. (Více v článku: Na okraji naší sluneční soustavy je další planeta) Trpasličí planeta s předběžným označením 2012 VP113 se ke Slunci nepřiblíží nikdy na méně než 12 miliard kilometrů. Na základě tohoto objevu se lze domnívat, že se na vzdáleném okraji naší soustavy vyskytuje další velká planeta, která svou gravitací vychyluje objekty jako 2012 VP113 z jejich oběžných drah a vrhá je do takzvaného Oortova oblaku.

Autoři studie Chadwick Trujillo z hvězdárny Gemini na Havaji a Scott Sheppard z vědeckého ústavu Carnegie ve Washingtonu navíc vypočítali, že se v oblasti Oortova oblaku může nacházet ještě asi 900 dalších těles s průměrem větším než 1000 kilometrů.

„Některé z těchto objektů by svou velikostí mohly konkurovat dokonce Marsu nebo Zemi,” uvedl Sheppard. „Hledání těchto vzdálených objektů by mělo pokračovat, protože nám prozradí hodně o tom, jak vznikla naše sluneční soustava,” vysvětlil vědec.

Existují ale mysteriózní hypotézy, podle nichž je Nibiru skrytou planetou, která obíhá střídavě kolem dvou hvězd, naším Sluncem a jiným tělesem, které je chladné a nachází se mimo sluneční soustavu. Tuto myšlenku zpopularizoval původem ázerbájdžánský spisovatel Zecharia Sitchin, podle kterého Nibiru, velká asi jako Saturn, vstupuje do soustavy jednou za 3600 let a pocházejí z ní obří bytosti (sumerští Anunnaki, bibličtí Nefilim), které v minulosti manipulovaly s lidskou DNA.

Aktuální zpráva 2015

Převratný objev na obzoru? Ve sluneční soustavě mohou být další planety velikosti Země…

Ještě minimálně dvě planety velké jako naše Země nebo dokonce větší se ukrývají na okraji sluneční soustavy za oběžnou dráhou Pluta, tvrdí tým španělských vědců pod vedením profesora Carlose de la Fuente Marcose z univerzity v Madridu. Astronomové tvrdí, že při zkoumání pohybu těles nacházejících se za dráhou planety Neptun zjistili nepravidelnosti vysvětlitelné pouze gravitačním působením velkých a dosud neznámých objektů.

Dosud neobjevené světy se podle profesora Marcose nacházejí daleko za oběžnou dráhou Pluta – trpasličí planety, která byla ze seznamu planet vyškrtnuta, protože ve své oblasti není gravitačně dominantní. Patří mezi takzvaná transneptunická tělesa. Největším z nich je Eris, který je dokonce větší než samotné Pluto, dále mezi ně patří Sedna, Makemake, Haumea či Quaoar. Španělští astronomové studovali pohyby těchto těles a některá z nich se podle nich vymykají výpočtům a obíhají Slunce po drahách, jejichž excentrický tvar lze vysvětlit jen existencí gravitační přitažlivosti jiných objektů.

„Jejich přesný počet je kvůli omezenému množství dat nejistý, ale výpočty naznačují, že u hranic sluneční soustavy jsou nejméně dvě planety, ale možná ještě víc,“ uvedl Marcos. ”Naše výsledky mohou být skutečnou revolucí v astronomii,“ dodal ke studii uveřejněné ve vědeckém žurnálu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society Letters.

Podobné články

11 komentářů k "Na okraji naší sluneční soustavy jsou další planety"

Napsat komentář