Na planetce Itokawa byla objevena voda!

111261x 08. 05. 2019 2 čtenáři

Voda je základní složkou života, bez ní není život možný. Je to jedna z věcí, ketrou se snažíme najít i na jiných planetách. Existence vody na jiné planetě nás posouvá mnohem blíže objevení života mimo naši planetu Zemi.

Itokawa

Jede takový objev vody byl nedávno zaznamanán na planetce Itokawa. Tato planetka je známá jako kamenná planetka typu S – což znamená, že vznikla blíže ke Slunci než k Jupiteru. Vědci se domnívají, že Itokawa vznikla roztříštěním jiného většího asteroidu.

Objev vody na Itokawě probíhá paralelně s jinými objevy. Například byl nedávno zjištěn Metan na planetě Mars. Nález vody na Itokawě vědci vůbec nečekali. Planetka sice obsahuje mnohem méně vody, než máme zde na Zemi, ale nějaké procento tam je.

Nikdo ale netuší, odkud voda pochází. Voda nalezená na Itokawě by měla mít podobné složení jako voda v oceánu, existuje proto domněnka, že voda na Zemi mohla být „dopravena“ právě asteroidem či planetkou tohoto typu.

Zatím nebylo uskutečněno další pátrání a upřesňování objevu, zatím tedy neznáme bližší informace. Víme však, že voda na Itokawě nepochází ze zemské atmosféry.

Vědci v následujících 5 letech plánují zkoumat další asteroidy typu C – možná více napoví o tom, jak je možné, že na Itokawě existuje voda a jak to vlastně bylo se vznikem života na Zemi.

Podobné články

Jeden komentář k "Na planetce Itokawa byla objevena voda!"

Napsat komentář