Nalezen ztracený chrám Mahendraparvata v Kambodži

4009x 20. 06. 2013 1 čtenář

Za pomocí speciální letecké laserové technologie (LIDAR) Australští ta Francouzští archeologové našli v husté džungli dříve ztracené chrámové město Mahendraparvata. To bylo postaveno před více jak 1200 lety v nerovném terénu.

Expediční tým datoval počátek vzniku Mahendraparvata do roku 802 po našem letopočtu. To znamená, že předchází Angor Wat asi o 350 let.

Počátek vzniku města se vztahuje k panování Jayavarman II., který je považován za zakladatele impéria Kimer. Jeho region byl soustředěn kolem posvátné hory Mahendraparvata.

Město, které bylo nalezeno v blízkosti hory Mahendraparvata, bylo jedno ze tří hlavních a nebo dvorních měst Jayavarmanova regionu. Ta další se jmenovala Amarendrapura a Hariharalaya.

V roce 1936 francouzská expedice archeologů včetně uměleckého historika Philippe Sterna prozkoumali též vysočinu Phnom Kulen. Zde našel několik dosud neznámých chrámů a soch boha Vishnu. Popsal okolí jako první opravdovou chrámovou horu.

I když danou oblastí protékají řeky směrem na jih do Tonle Sap, šlo o velmi vzdálené místo. V pozdním věku se Jayavarman II. přestěhoval do Hariharalaya kde v roce 835 n.l. zemřel.

 

Zdroj: Facebook

Podobné články

Napsat komentář