«« »»

Nalezena kopie Ježíšových tajných učení

Badatelé nedávno našli to, co je považováno za „první známou řeckou kopii“ starověkého heretického křesťanského rukopisu, který je důkazem Ježíšovo „tajných“ učení jeho bratru Jamesovi. Starověký rukopis objevili na Oxfordské univerzitě bibličtí učenci z texaské univerzity v Austinu.

Věří se, že k dnešnímu dni byl objeven jen malý počet textů z knihovny Nag Hammadi – sbírka 13 koptských gnostických knih objevených v roce 1945 v Horním Egyptě – v Řečtině, jejich původním překladatelském jazyku, říkají badatelé.

Na počátku tohoto roku však vědci náboženských studií na Texaské univerzitě, Geoffrey Smith a Brent Landau, odkryli několik řeckých fragmentů z 5. nebo 6. století, řecké části První Jamesovy Apokalypsy, o nichž se věřilo, že byly zachovány pouze jeho koptské překlady, vysvětluje deník Science.

Říci, že jsme byli nadšeni, jakmile jsme si uvědomili co jsme našli, by bylo zjednodušené“ Uvedl Smith, asistent profesora náboženských studií. „Nikdy jsme nespekulovali o tom, že řecké fragmenty První Jamesovy apokalypsy zůstaly od starověku. Ale byly tam, přímo před námi.

Starobylý text podrobně popisuje soupis „tajných učení“ Ježíše Krista jeho bratru Jamesovi. V textu Ježíš odhaluje podrobnosti o nebeském království a budoucích událostech, které se mají stát, stejně tak jako Jamesovu nevyhnutelnou smrt.

Rukopis Ježíšových tajných učení

Tento text rozšiřuje biblický popis Ježíšova života a služeb tím, že nám umožňuje přístup k diskuzím, které údajně proběhly mezi Ježíšem a jeho bratrem, Jamesem – tajná učení, která umožnila být Jamesovi dobrým učitelem po Ježíšově smrti,“ řekl Smith.

Jak vysvětluje Smith, takové texty by spadaly mimo kanonické hranice vytyčené Athanasiem, alexandrským biskupem, v jeho „Velikonočním dopise 367“, který charakterizoval 27. knihu Nový zákon: „Nikdo nemůže nic přidat a nic nemůže být od nich odebráno.

Badatelé dospěli k závěru, že text byl s největší pravděpodobností „učitelský model“, který pomáhal studentům naučit se číst a psát, protože je úhledně napsaný, jednotným rukopisem a slovy rozdělenými na slabiky.

Písař rozděloval většinu textu na slabiky pomocí teček. Takováto rozdělování jsou ve starých rukopisech velmi neobvyklá, ačkoli se pravidelně objevují v rukopisech, které byly používány ke vzdělávacím účelům,“ vysvětlil Landau, přednášející na UT Austin oddělení náboženských studií.

Smith a Landau publikovali objev na výročním setkání Biblické literatury v Bostonu v listopadu roku 2017 a pracují na zveřejnění svých úvodních závěrů v Greco Roman Memoirs, série Oxyrhynchus Papyri.

V rámci našeho e-shopu Sueneé Universe můžeme nabídnout knihu:

Přišel Bůh z vesmíru?

Líbí se vám článek? Podpořte, prosím, překladatele v další práci a nastavte trvalý příkaz na transparentní účet: 2900794933/2010. Platby ze zahraničí IBAN: CZ8920100000002900794933, SWITFT: FIOBCZPP. Do zprávy pro příjemce uveďte prosím "DAR" a název článku nebo vyplňte VS: 19227 a SS: 100.

Napsat komentář