«« »»

Nalezeny ostatky pláště glyptodonta starého pouze 10 tisíc let

Svět je plný překvapení a existují věci, které stále čekají na nalezení, a které by mohly změnit historii během několika sekund. Po celém světě naráží obyčejní lidé na nesčetné objevy od hodnotných starověkých artefaktů až po objekty, které se z počátku zdají být málo důležité a pak dokáží přepsat historii. Příběh Josefa Antona Nievase je právě o tom.

José Antonio Nievas – argentinský farmář – zakopl o objekt, který se nejprve zdál jako masivní kámen nebo obrovské vejce dinosaura. K překvapení objevitele předmět nebyl kámen ani masivní vejce dinosaura, ale krunýř starověkého zvířete, které vyrostlo do velikosti malého automobilu. Reina Coronelová, manželka Josefa Antonia Nievase řekla AFP: „Můj manžel vyšel ven k autu a když se vrátil, řekl:“ Hej, právě jsem našel vejce, které vypadá, že pochází z dinosaura. „Všichni jsme se zasmáli, protože jsme si mysleli, že jde o vtip.“

Nievas nalezl masivní krunýř, částečně pokryt bahnem a rozhodl se ho vyčistit. Zprávy o objevu se rychle rozšířily po celém světě a přitáhly zájem mnoha odborníků, kteří dospěli k závěru, že předmět, který pan Nievas našel, byl s největší pravděpodobností krunýřem glyptodonta. „Není pochyb o tom, že to vypadá jako glyptodont,“ řekl paleontolog Alejandro Kramarz z Muzea přírodních věd Bernadino Rivadavia. „Zvíře zaniklo před tisíci lety a je opravdu běžné najít jejich fosilie v této oblasti,“ řekl pro AFP.

Glyptodonti jsou předchůdci moderních Armadillos. Tato starověká zvířata byla velkého vzrůstu a měla krunýř, který mohl snadno vážit až jednu tunu. Podle Earth Touch News se tito podivní savci vyvinuli v jižní Americe před více než 18 miliony lety, kdy se kontinent stal ostrovem, oddělený od ostatních zemských povrchů. Tato izolace vedla k vývoji nejen glyptodontů, ale i dalších zvláštností, jako jsou obří lenochodi, krvežízniví ptáci a další. Tato starobylá zvířata se v jižní Americe nacházela několik desítek miliónů let.

Zajímavé je, že odborníci odhadují, že krunýř, který našel pan Nievas, byl relativně mladý, což je docela překvapivé, s přibližným věkem 10000 let. Glyptodonti zanikli na konci poslední doby ledové spolu s velkým množstvím dalších megafaunálních druhů, včetně pampatarů, obřích půdních lenochodů a Macrauchenia. Nalezení takto starého krunýře určitě není obyčejný objev.

Líbí se vám článek? Podpořte, prosím, překladatele v další práci a nastavte trvalý příkaz na transparentní účet: 2900794933/2010. Platby ze zahraničí IBAN: CZ8920100000002900794933, SWITFT: FIOBCZPP. Do zprávy pro příjemce uveďte prosím "DAR" a název článku nebo vyplňte VS: 17788 a SS: 100.

Napsat komentář