Nanoroboti - mohou vzniknout z bakterií?

13480x 10. 09. 2018 1 čtenář

Nanoroboti by mohly být velmi užiteční pro celou řadu věcí – mohou být použiti na provádění operací, zkoumat dříve nepřístupná místa, diagnostikovat nemoci v těle a dodávat léky do specifického místa v těle…To, čeho jsou schopni mikroskopičtí roboti ze sci-fi románů, zatím nedokážeme předpovědět, avšak jejich skutečné schopnosti jsou již známé. Ve skutečnosti se moderní nanoroboti nepoužívají kvůli absenci příslušných motorků, díky nimž by se mohli pohybovat. V poslední době však vědci upozorňili na bičíky bakterií a poté, co je prozkoumali, navrhli neobvyklé řešení tohoto problému.

Nanoroboti – fyzikální zákony

Fyzikální zákony v nanosvětě jsou velmi odlišné od našeho, a kdybychom se zmenšili na velikost bakterie, člověk by se jednoduše nemohl pohybovat ani ve vodě, ani v jiné kapalině. Bakterie však dělají svou práci dobře. Používají pro spirálovitý pohyb své bičíky. Už předtím se tento model poyhbu vědci snažili kopírovat a vytvářet primitivní umělé analogie nanosvěta, ale mělo to řadu nedostatků – vysokou cenu, špatnou mobilitu a křehkost.

Salmonella Typhimurium

Nyní, místo toho, aby vytvářeli bičíky „od nuly,“ výzkumníci vypěstovali kolonie bakterií „Salmonella typhimurium“. Jejich bičíky pak pokryly oxidem křemičitým a niklem, aby je bylo možné ovlivnit magnetickým polem. S takovým novým „motorem“ byly bakterie schopné se pohybovat lépe, než bylo obvyklé. Byly schopné překonávat vzdálenosti větší než délku jejich vlastního těla.

Výzkumní pracovníci se domnívají, že jejich experimenty mohou pomoci při vývoji nových oblastí medicíny. Nyní tým vědců stále pracuje na vývoji výsledných „motorů“ v laboratoři. Kdo ví, možná s jejich pomocí vytvoří nanoroboty k ničení rakovinných nebo jiných patologických buněk.

Podobné články

Jeden komentář k "Nanoroboti – mohou vzniknout z bakterií?"

Napsat komentář