NASA: Mimozemský život v naší sluneční soustavě?

5194x 13. 10. 2017 1 čtenář

NASA oznámila nalezení možné „života schopné zóny“ na jednom ze Saturnových měsíců. Kosmická agentura oznámí jejich objev na tiskové konferenci.

Plánovaný rozvrh tiskové konference nám říká, že dojde k odhalení informací, které v budoucnosti mohou pomoci výzkumníkům světových oceánů.

Bývalý zaměstnanec NASA však předpokládá, že kosmická agentura oznámí, že objevili stopy chemické aktivity v oceánu na Enceladu, což je jeden z měsíců Saturnu, a podle expertů je to místo, kde už možná existuje život.

NASA v oznámení píše: „Tyto nové objevy pomohou budoucímu zkoumání světových oceánů, – včetně  nadcházející mise NASA jménem „Europa Clipper mission“ což bude výzkum Jupiterova měsíce Europa. Start mise  je plánován na začátek let 2020. Jedním z úkolů bude  širší hledání života mimo Zemi.“

Avšak Keith Cowing, analytik pro astrobiologii a bývalý zaměstnanec NASA pevně věří, že kosmická agentura oznámí objev chemické aktivity uvnitř hydrotermálních průduchů na ledovém Saturnově měsíci.

Pan Cowing napsal v Astrobiologii: „V úterý NASA oznámí důkaz, že hydrotermální aktivita na povrchu ledem pokrytého oceánu Saturnova Měsíce Enceladu, je pravděpodobně tvořena metanem, vzniklým z oxidu uhličitého.“

Pan Cowing dodává: „Proces naznačuje možnost v obyvatelných – života schopných zón v oceánu Enceladu. Předtím, než půjdeme dále, si však musíme říci, že: „Obyvatelný“ neznamená „obydlený“.

Enceladus, viděný z dálky, přes Saturnovy prstence

Enceladus – šestý největší měsíc Saturnu- je většinou pokryt čerstvým čistým ledem, který z něj dělá jedno z těles,

která ve Sluneční soustavě nejvíce odrážejí světlo. Je zajímavé, že experti věří, že Enceladus je ideálním místem, kde bychom ve Sluneční soustavě mohli najít první stopy mimozemských životních forem.

Enceladus byl objeven 28. srpna roku 1789 Williamem Herschelem. Málo znám byl ale až do osmdesátých let minulého století, kdy kolem něho zblízka proletěly dvě sondy, Voyager 1 a Voyager 2.

Astronomové prohlašují, že Enceladus možná splňuje nezbytné podmínky pro život, jak ho známe. Experti prohlásili, že pod ledovou krustou je globální oceán s vodními gejzíry a hydrotermální aktivitou. Objev hydrotermálních gejzírů na Enceladu by byl fascinující, protože vědci věří, že život na Zemi možná začal právě v takových hlubokomořských propadlinách.

Pan Cowing vysvětluje: „Hydrotermální gejzíry byly nalezeny na mnoha lokalitách na Zemi, kde se přehřátá voda z hlubin uvnitř planety dostala až do oceánu. Vzhledem k teplotám a tlakům uvnitř těchto gejzírů se u nich objevily velmi zajímavé chemické pochody.  Hodně astrobiologů předpokládá, že takové hydrotermální gejzíry mohou být místem, kde na naší planetě poprvé vznikl život. (Těmto gejzírům se říká „černí nebo bílí kuřáci“- pozn. překladatele)

Hydrotermální gejzíry na Zemi jsou domovem mikroorganismů, které se dokázaly přizpůsobit podmínkám tak, že mohou získávat víc energie z chemie než ze Slunce.

Pan Cowing dodává: „Z  mikroorganismů mohou vzniknout větší životní formy,  a  z nich následně vznikat celé komunity… Na rozdíl od ekologických vzájemných propojení, která jsme zvyklí vidět na Zemském povrchu, kde život buď přímo závisí na slunečním světle, nebo konzumuje životní formy, které na slunečním světle závisí,.Tyto hlubokomořské hydrotermální komunity jsou schopny existovat bez jakékoliv energie pocházející ze Slunce.“

Pan Cowing věří, že NASA oznámí existenci těchto organismů uvnitř našeho slunečního systému. NASA zakládá svá tvrzení na množství vodíku ve výtryscích plynů, které jsou pozorovány u měsíčního Jižního Pólu. Velké množství vodíku je silným indikátorem stabilních hydrotermálních procesů, v kterých se vzájemně ovlivňují skály, mořská voda a organické sloučeniny, v oceánu pod povrchem Enceladu,“ usuzuje pan  Cowing.

Podobné články

Napsat komentář