NASA: Na Marsu byla vodní jezera. Byl v nich život?

5852x 01. 07. 2019 1 čtenář

Skupina vědců pod hlavičkou NASA učinila zásadní vědecký průlom ohledně marťanské historie. Byly nalezeny důkazy, že na Marsu byly v dávné minulosti vodní plochy – jezera a řeky. Možná i celé moře.

Tento objev je z vědeckého hlediska zásadním posunem, neboť ve vědeckých kruzích podněcuje otázku: “Pokud zde byla voda, byl zde i život?”

Podle výzkumného týmu, sídlícího na Univerzitě v Colorado, vodní plocha dnes již vyschlého jezera zabírala přibližně plochu 150 km2 a na hloubku měla až 500 metrů. Ve výzkumné zprávě publikované v Geophysical Research Letters se doslova uvádí: “Jedná se o první jednoznačný důkaz existence břehu vodní hladiny na Marsu.”

Vědci k tomuto závěru došli na základě podrobného zkoumání fotografií povrchu Marsu a hledáním hraničních oblastí mezi břehem a místy, kde mohla být voda. Na těchto krajích pak rozpoznali oblasti usazování a rozkladu hornin, které musely vzniknout dlouhodobým působením vody, resp. vodní hladiny.

“Tento objev potvrzuje, že muselo na Marsu existovat celé dlouhé období, kdy na jeho povrchu existoval celý systém jezer, řek a možná i moří. ”

Vědci doufají, že se jim podaří v sedimentech nalézt důkazy o přítomnosti primitivního života na Marsu.

Pohledem archeoastronautů
Richard C. Hoagland na svých přednáškách již před více jak 10 lety proklamoval, že fotografie získané sondami NASA ukazují mísa, která připomínají malé i velké vodní plochy, resp. jezera a řeky. NASA tento názor odmítala jako nesmysl bez pádných důkazů.

Přesto NASA pozvolna uvolňuje do médií hlavního proudu klíčové informace. Nedávné objevy potvrdily existenci kapalné vody, která v letních měsících stéká po úbočí svahů. Ve světě vědy šlo tedy o zásadní zvrat. (Byť postup vědců připomíná objevování objeveného.)

Co tedy ještě vědcům z NASA zbývá objevit? Na fotografiích stažených přímo z archivů NASA již dnes můžeme pozorovat struktury, které připomínají obrovské stromy vrhající stín na Marťanskou krajinu. Zda jsou živé či jde již jen o zkameněliny, těžko soudit. Stejně tak fotografie ukazují přítomnost vodních hladin a řek. Můžeme se jen dohadovat, jak dlouho bude trvat, než někdo v NASA opět učiní zázračný objev: “Ahaa…!”

 

Kdo jsou naši Vesmírní sousedé?

Seth Shostak je americký astronom a vedoucí spolupracovník Institutu SETI. Jeho specializací je výzkum mimozemské inteligence. V této knize vám předloží své analýzy, poreferuje o pokusech kontaktovat jiné civilizace a podělí se o své hypotézy ohledně mimozemšťanů.

Autor zkoumá možnosti vzniku života ve vesmíru a pravděpodobnost setkání lidstva s inteligentními mimozemskými bytostmi nejen v kosmu, ale zejména u nás na Zemi. Kriticky hodnotí zprávy o UFO i únosech lidí, zabývá se předpokládaným chováním a morálkou hypotetických mimozemšťanů, jejich rozmnožováním i inteligencí, analyzuje však i případné nebezpečí, které by nám setkání s nimi mohlo přinést. Objektivně posuzuje veškeré minulé i současné snahy moderní vědy o kontakt s jinými civilizacemi, představované například vysláním rádiových signálů pomocí radioteleskopu v Arecibu ke kvězdokupě M13 nebo záznamy uloženými na kosmické sondě Pioneer. Poutavě upozorňuje na Drakeovy rádiové experimenty a pátrací programy SETI, v nichž používané mohutné teleskopy umožňují zachycení signálů přicházejících k nám z galaxií, kvazarů a pulzarů. Připomíná i aktivity NASA, která propůjčila svou techniku k systematickému pročesávání nekonečných vesmírných hlubin.

Podobné články

Napsat komentář