NASA připravuje kosmickou loď Orion

16124x 17. 03. 2014 1 čtenář

Kosmická loď Orion má sloužit jako náhrada za raketoplány, které se ukázaly z hlediska bezpečnosti posádky jako krokem zpět.

O Orionu se mluví jako o „sofistikovaném Apollu“ nebo také jako o Apollu na steroidech. Pravdou je, že Orion je kombinace technologie APOLLA šedesátých let, technologie raketoplánů a technologie 21. století. Kabina pro posádku CM (Crew Module) je tvarem velmi podobná osvědčené navratové kabině Apolla. Hlavním rozdílem jsou rozměry kabiny. Apollo bylo projektované pro tři astronauty, Orion jich pojme šest.

Interiér musí umožnit přestavbu do několika konfigurací. Pro lety k Měsíci se počítá se čtyřčlennými posádkami, zatímco k Marsu a k Mezinárodní kosmické stanici (ISS) se šestičlennými. Klíčový rozdíl tkví ale v tom, že nový velitelský modul je jen základním prvkem kosmické stavebnice Constellation, jejíž jednou z podob by měla být loď pro výpravu na Mars. Ve skutečnosti z ní ale po doplnění o další motory, nádrže, obytné moduly a jiné části půjde postavit kosmické plavidlo pro jakýkoliv úkol ve vnitřních oblastech sluneční soustavy. Samotný Orion se může používat pro lety v blízkém okolí Země, především k Mezinárodní kosmické stanici. Tam by měl poprvé vyrazit nejpozději roku 2015.

zdroj: kosmonautika.cz

[hr]

Já osobně si myslím, že technologicky ja Kosmická loď Orion ve výzkumu vesmíru krokem zpět a NASA se měla vydat jinou cestou, ale hlavně také spolupracovat s dalšími kosmickými agenturama. Dokud nebude lidstvo vzájemně spolupracovat, nikdy nás do Galaktického společenství nepřijmou.

Na druhou stranu, tu však vidím jedno pozitivum, a tím je samotný název rakety „ORION“, že by stejně tak jako u některých z nás, konečně i u NASA zavládl pocit k návratu domů na rodnou planetu…

Podobné články

Jeden komentář k "NASA připravuje kosmickou loď Orion"

Napsat komentář