NASA: Sonda MRO objevila nový kanál na Marsu

186301x 21. 03. 2014 1 čtenář

Dvojice přiložených obrázků z High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) kamery ze sondy NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) ukazuje vytvoření nového kanálu na svahu Marsovského povrchu mezi rokem 2010 a 2013. Dle vyjádření NASA se jedná pravděpodobně o důsledek činnosti uhlíku a zmrzlého oxidu.

Těchto podobných úkazů je po celém Marsu mnoho. Otázkou však zůstává o jaký jev se přesně jedná.

[clearboth]

Podobné články

18 komentářů k "NASA: Sonda MRO objevila nový kanál na Marsu"

 • Martin Horus Martin Horus napsal:

  Ono je to ve své podstatě jedno, protože do dnešních dnů se neví s jistotou čím je tento jev způsobován. Překlad je z článku NASA. Můj názor je však úplně jiný, což je tady obecně známo. Takovou strouhu určitě neudělá ani suchý led či činnost uhlíku a oxidu, nebo něco samovolného, leda že by byl na Marsu úplně jiný tlak než který udává NASA.

  • S. S. napsal:

   Mohou to možná být i stopy vody.

   Stačí, pokud k té fotce její vkladatel přidá i souřadnice. Pak lze zjistit výšku toho místa a z ní tlak.

   Kapalná voda může při teplotě kolem 0°C existovat při jakémkoliv vyšším tlaku, než je 612 Pa. Solance by možná stačil i nižší tlak. Tlak atmosféry na povrchu Marsu se pohybuje kolem 600Pa, takže možnost kapalné vody někde je. Velmi závisí na konkrétním místě.

   • MarHor MarHor napsal:

    Když na to půjdeme logicky zcela, jistě půjde o vodu v kapalném stádiu, nic jiného by tak masivní žlab nemohlo způsobovat. Dokud někdo z ofic. míst nepotvrdí že “ na Marsu teče voda“ pořád půjde o jakési hádanky a dohady. Ale pokud by se to potvrdilo, jsem zas o krok dál.

   • M napsal:

    Problém je ten, jak píšeš, že pod 612 Pa voda přechází z pevného stavu hned do plynného. Tlak na Marsu se ovšem zdaleka ne vždy dostává nad tuto hodnotu. Zároveň musí být teplota vyšší než 0 °C, což taky není zrovna běžné. Možný výskyt kapalné vody je tedy na Marsu silně omezen, protože se musí sejít tyto dvě podmínky. Navíc tam ta voda musí být.
    Daná oblast se nachází v zeměpisné šířce 37,45° (sklon osy Marsu je srovnatelný se Zemí, 25°), čili klimatické podmínky nebudou tropické. Dále se hovoří o tom, že podobné útvary (tohle není poprvé) se objevují především v zimním období. Je tedy téměř vyloučeno, že by se mohlo jednat o důsledek činnosti tekoucí vody.

    • Martin Horus Martin Horus napsal:

     Ponechal bych hodnoty tlaku, teplot atd. zatím stranou, pocházejí jen z jednoho zdroje a to je nedůvěryhodné.
     Co se týče snímků s novými koryty, tak dávám za sebe přednost vodě v tekutém skupenství, ono to totiž dává smysl i logiku, led nic takového nevytvoří.
     Mrkněte např. tady http://hiroc.lpl.arizona.edu/images/TRA/TRA_000827_1875/color.html a tady http://www.marsanomalyresearch.com/evidence-reports/2006/111/cerberus-fossae-water.htm

     To že jsou na Marsu kanály, řečiště a obrovské plochy po vodě je dávno známo. Mars mohl mít kdysi jinou atmosféru než teď…a nejenom To…

     • M napsal:

      Ten tlak i teplotu tam měřil již větší počet sond, jsou to poměrně jednoduchá zcela nevinná základní měření a není důvod, proč by je měl někdo záměrně zkreslovat. (Koneckonců přibližnou teplotu si ze znalosti vzdálenosti Marsu od Slunce, výkonu Slunce a Stefan-Bolzmannova vztahu můžete spočítat sám; to, že atmosféra Marsu nebude zrovna nejmohutnější, lze pak vyvodit čistě z vizuálního pozorování) Pokud to chcete zpochybnit, pošlete tam vlastní sondu, publikujte výsledky a můžeme se bavit dál.

      Co může a nemůže způsobit sunutí ledu, bych nechal na posouzení odborníkům. Tyhle od stolu střelené závěry se mi pranic nelíbí.

      To, že na Marsu se dříve hojně vyskytovala kapalná voda, je možné, takové hypotézy skutečně existují. I marsovská atmosféra tehdy měla být poněkud jiná. Momentálně je však řeč o útvarech, co se nám tvoří před očima.

      • Martin Horus Martin Horus napsal:

       Ty sondy patří jedné společnosti, ať jsou data měření jakákoliv, nedají se objektivně ověřit, až NASA přijde o monopol na Mars, budou se moct výsledky s jistotou určit.
       Sondu tam posílat nemusím, Mars toho o sobě prozrazuje dost, střelené závěry od stolu nechám odborníkům.

       • M napsal:

        A proč bych o těch měřeních tlaku měl pochybovat? Váš problém je, že konspiraci předpokládáte, nikoliv vyvozujete z fakt. To je pak těžká diskuze…

        • Martin Horus Martin Horus napsal:

         Nehledej problém tam kde není, ale tam kde by mohl být. Tomu se věnuje Exopolitika. Jestli-že by jsi věděl např. to co já, bral bys vše kolem jen jako konspiraci.

         • M napsal:

          Vy nic nevíte, máte jen utkvělé představy; nevím, jestli vlastní, nebo různě pochytané z internetu. Jakmile s nimi něco není v souladu, třeba i jen hloupé a zcela nevinné měření tlaku na Marsu, tak to automaticky označíte za podvrh, aniž byste to měl čím podložit. Asi si ani neuvědomujete, jak je tohle typické konspirátorské chování průhledné. Děláte to všichni.

          Vaše zdejší spekulace ztroskotávají (jak už naznačil S) již na zcela jednoduché úvaze – kdyby ten samý zdroj, ze kterého pocházejí ta data měření tlaku, chtěl něco tajit, tak vůbec nezveřejní ty fotky. Opět v návaznosti na minulý odstavec – na těch fotkách pak buď stavíte své úvahy, nebo je označujete za produkt podvodné NASA; podle toho jak se to zrovna hodí. Stejně tak pokud by vůbec někdo chtěl definitivně potírat existenci kapalné vody na Marsu, tak ta měření tlaku už rovnou zfalšuje způsobem, aby tam ten výskyt nebyl možný vůbec a ne tak, že je to jako teď na hraně. Čili tahle vaše konspirace nejenže je absolutně vycucaná z prstu, ale ještě jí chybí konzistence.

          • Martin Horus Martin Horus napsal:

           Hochu Tvé názory ti nikdo nebere..vidíš pouze tam, kam ti to tvá logika / resp. smysl / dovolí, což je v pořádku..ono není potřeba aby to bylo dále.
           Nemůžou být všichni stejní jako ty a tobě podobný, to by pak náš svět zakrněl.

       • S. S. napsal:

        Protože ty sondy, které pořídily snímky, patří stejné společnosti, tak tam při použití Vaší konspiracionistické logiky nemusí být vůbec žádné stopy vody. To, že jsou tam nějaká koryta nebo strouhy, nelze přece objektivně ověřit, takže tam nic takového nemusí vůbec výt.

        Vlastností atmosféry Marsu ale lze v hrubých rysech měřit i ze Země.

 • Hugo Rob napsal:

  V překladu došlo k nepřesnosti, jde o činnost oxidu uhličitého, který je znám jako suchý led, nikolv tedy „činnost uhlíku a oxidu“. Jde zřejmě o pouhý překlep.

Napsat komentář