«« »»

NASA ukazuje, co dýcháme – obrovské prachové mraky!

Tato barevná mapa Země je obrázkem toho, co dýcháme. Je mapou kouře, prachu a dalších aerosolů po celé planetě. NASA vytvořila vizualizaci pomocí dat ze satelitů obíhajících Zemi a pozemních senzorů, a poté přidala falešné barvy pro označení typů zobrazených aerosolů.

Celý náš život žijeme putující z jednoho mračna prachu do druhého. Vzduch je plný slané voda linoucí se z moře, černých uhličitých sazí z požárů a veškerých prašných emisí z těžkého průmyslu. Obvykle vše špinavé, co je v aerosolech, je pro nás neviditelné – ale nikoliv pro satelity a pozemní senzory NASA!

Na ohromující ilustraci ukazuje NASA neviditelné drobné částice vířící kolem nás. NASA kombinovala data z více senzorů na družicích, jako jsou snímače moderního rozlišení – Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS) na vodstvo a teritorium, dále také pozemní senzory, aby vytvořily barevný obraz aerosolových chomáču.

Světelná prachová mapa (©NASA Earth Observatory)

Jak vznikají prachové mraky?

Některé z těchto prachových mraků jsou důsledkem povětrnostních událostí. Hurikán Lane poblíž Havaje a tajfuny Soulik a Cimaron poblíž Japonska vymrštily větší množství mořské soli do atmosféry. Na poušti Sahary na severozápadě Afriky a na poušti Taklamakan v severozápadní Číně vytvořily suchozemské větry podobně formované mraky jemných částic. Západní Severní Amerika a jižní centrální Afrika odhalují podpisy jiného druhu aerosolu: kouře z požárů, které jsou často založené lidmi – ať už úmyslně, jako součást každoročních zemědělských cyklů v Africe, nebo z nedbalosti jako v Severní Americe. Některý z kouřů ze Severní Ameriky se objevil unášen východně nad Atlantickým oceánem, jak je na obrázku.

Světelná prachová mapa (©NASA Earth Observatory)

NASA poznamenala, že tento snímek nebyl natočen jediným fotoaparátem. Byl vytvořen díky spojení údajů z několika zdrojů k vytipování míst s nejhustší koncentrací volných částic v atmosféře.

Zdroj: Space.com
Líbí se vám článek? Podpořte, prosím, překladatele v další práci a nastavte trvalý příkaz na transparentní účet: 2900794933/2010. Platby ze zahraničí IBAN: CZ8920100000002900794933, SWITFT: FIOBCZPP. Do zprávy pro příjemce uveďte prosím "DAR" a název článku nebo vyplňte VS: 23994 a SS: 100.

Napsat komentář