«« »»

Nejstarší důkazy lidské existence v Jižní Americe

Archeologové objevili v Argentíně důkazy lidské existence z dávných let. Byly objeveny dobře zachované lidské pozůstatky staré přibližně 40 000 let. Tyto pozůstatky lidských kostí jsou nejen nejstarší v Argentíně, ale mohou být i nejstaršími lidskými pozůstatky objevenými v Jižní Americe vůbec.

Tým archeologů vedený profesorem Carlosem Ascherem objevil to, co se považuje za nejstarší důkaz lidské existence v Argentíně. Objev se uskutečnil ve městě Antofagasta de la Sierra v provincii Catamarca.

Před 40 000 lety žila skupina obyvatel mezi severozápadem Catamarcy a částí Salty.

Existence zmražená v čase

Není známo, jak dlouho zůstali na argentinském severozápadě, ale jejich stopy zůstaly zachovány v poušti více jak 3500 nad mořem. Antofagasta de la Sierra je téměř 600 kilometrů severně od města Catamarca. Podnebí je tu studené a suché s minimálními teplotami pod 0°C. Právě tyto podmínky byly předpokladem k tomu, aby se pozůstatky velmi dobře uchovaly. Jako zmražené v čase.

Archeologické práce byly rozsáhlé. Archeologové prozkoumali 4 kilometry horní části řeky Punilla v malé roklině známé jako Cacao. Zaměřili se na jeskyni, ve které se nachází velké množství uměleckých děl a různých kamenných staveb. Na tomto místě byly nalezeny dva odstřihnuté prameny vlasů a také kamenné nástroje používané na řezání a škrábání. Dále byly nalezeny měděné náušnice a také části kostry (kompletní žebra a zbytky zubů).

Před tímto objevem vědecká komunita tvrdila, že nejstarší důkazy lidské existence v této oblasti sahají do období před 10 000 lety. Tento objev však nabízí nový pohled na lidskou populaci v této oblasti a mění vše, co jsme si mysleli, že víme o Jižní Americe. Ověření stáří kosterních pozůstatků bylo vykonáno ve dvou specializovaných laboratořích v USA (v Arizoně a CAIS-UGA) s použitím radiokarbonové metody.

Jorge Martinez, archeolog na Národní univerzitě v Tucumánu a vědec v Higher Institute of Social Studies of CONICET, řekl:

„Dosud nejstarší stopy lidské existence v Argentíně se našly v provincii Buenos Aires a jejich věk se datuje na 14 000 let. Nejstarší lidské pozůstatky v Latinské Americe se našly v Piedra Furada (v brazílii). Tyto pozůstatky se datují na 27 000 až 30 000 let.“

Martinez je však přesvědčený, že kosterní pozůstatky objevené v Brazílii jsou velmi kontroverzní. Je zde rozpor s ohledem na způsob určení jejich datování.

Testy DNA odhalí více

Martinez se těší na získání informací o kosterních pozůstatcích objevených v Argentíně z DNA testů. Pak bude teprve jasné kdo byli tito lidé a k jaké genetické linii patří.

„Teorie, která převládá je ta, že obyvatelé Ameriky přišli z Asie přes Beringův průliv, a patří ke čtyřem velkým genetickým liniím. Chceme tento názor potvrdit, nebo vyvrátit. Možná také zjistíme, že mají úplně jiný původ.“

Líbí se vám článek? Podpořte, prosím, překladatele v další práci a nastavte trvalý příkaz na transparentní účet: 2900794933/2010. Platby ze zahraničí IBAN: CZ8920100000002900794933, SWITFT: FIOBCZPP. Do zprávy pro příjemce uveďte prosím "DAR" a název článku nebo vyplňte VS: 21731 a SS: 100.

Napsat komentář