Nejstarší globus na pštrosím vejci?

6698x 08. 09. 2018 1 čtenář

Dávno zapomenutý globus vymalovaný na pštrosím vejci, jehož vznik se datuje minimálně do doby před rokem 1500, je nejspíš jedním z úplně prvních novodobých vyobrazení zeměkoule s vyznačením Nového Světa. Mapa byla anonymně zakoupena v roce 2012 na Londýnském Map Fair, odkud si pak našla cestu do rukou sběratele Stefaana Missinea, který publikoval své výsledky ročního zkoumání v týdenním vydání Portolan, což je časopis vydávaný Washington Map Society.

Kdy globus vznikl?

Doposud se mělo za to, že nejstarším globusem, který zachycuje Nový svět, je ten, který je uložen v New Yorské veřejné knihovně. Předpokládá se, že vznikl mezi letopočty 1504 až 1506 a je vytvořen ze slitin mědi. Podle počátečních analýz, které zahrnovaly konzultace se stovkami vědců a odborníků, mnohé nasvědčuje tomu, že globus na pštrosím vejci sloužil tomu z New Yorku jako předloha. Z toho lze usuzovat, že musí být mnohem starší.

Oba dva globusy jsou naprosto totožné. Mají stejné vzory vln v oceánech, je použit stejný rukopis a popisky. Dokonce i pravopisné chyby jsou naprosto identické. Např. „Hispanis“ na místo „Hispania“ a nebo „Libia Interoir“ na místo správného „Libia Interior“.

Jde o raritu

Bez ohledu na staří vejce, jde o svého druhu raritu. Většina map té doby byla vypracována na pergamenu z telecí nebo tulení kůže a nebo do dřeva. Globus vyrytý do pštrosího vejce, je ale opravdu neslýchanou záležitostí. Výhodou ale je, že bylo díky tomu možné určitě staří vejce na základě porovnání hustoty vápníku s novým soudobým vejcem. Testem bylo zjištěno kolik vápníku se ztratilo v průběhu času, kdy vejce stárlo. Díky této analýze Missine zjistil, že vejce muselo vzniknout někdy pře rokem 1504, což odpovídá období, kdy podle něj nejspíš vznikla jeho větší verze.

Odhlédneme-li od zajímavého materiálu a spekulací o čase jeho vzniku, mapa sama o sobě je velice fascinující. V Indickém oceáně vidíme jedinou loď, která se zmítá na vlnách. Nachází se na poběží jihovýchodní Asie a latinský nápis varuje: Zde jsou draci.

Severní Amerika se skládá z pouhých dvou malých ostrovů, které byly objeveny za dob Kryštofa Koluba. Další detaily odrážejí nejnovější poznatky z tehdy posledních průzkumných akcí pod vedením Marca Pola, Corte-REAL, Cabral, a Amerigo Vespucci, kteří razili název Nový svět, jak jsou znovuobjevené oblasti označeny v latině na globusu.

Globus byl vytvořen v době a v historii, kdy odvážní průzkumníci se právě vraceli ze svých cest, které zásadně změnily způsob, jakým lidé viděli a chápali tento svět.

Podobné články

Napsat komentář