Němečtí egyptologové zkoumali stáří kartuše Cheops ve Velké pyramidě

149317x 01. 02. 2015 1 čtenář

Německý projekt Cheops si kladl za cíl získat odpověď na otázku, kdo je skutečně zodpovědný za stavbou Velké pyramidy? K odhalení tohoto tajemství se tým tvořený Stefanem Erdmannem a Dr. Dominique Goerlitzem rozhodl využít nejnovější metody datování. Nový dokument Franka Hoefera, který dělal těm dvěma společnost, zachycuje jejich výzkum. Mnoho expertů k tomu přidává svá stanoviska.

 

O čem tento dokument bude?

V roce 1837 Britský výzkumník pyramid Howard Vyse našel kartuš Cheopse v jedné z odlehčovacích komor Velké pyramidy. To podle Vyse dokazovalo, že Velkou pyramidu postavil Cheops. Autenticita kartuše byla a stále je předmětem sporů. I když většina egyptologů je přesvědčena o pravosti kartuše, samotný Vyse se velmi rychle ocitl v podezření, že kartuš v komoře nakreslil on sám, aby si tak zajistil pozornost tehdejších médií a finance na další výzkum. Pokud toto bude prokázáno, pak vyvstane mnoho dalších otázek ohledně stavitelů pyramid v Gíze.

V minulosti byl hodně diskutován správný pravopis Cheopsovy kartuše. Dr. Dominique Georlitz (je znám díky expedici Abora pod vedením Thora Heyerdahla) a autor projektu Stefan Erdmann chtěli zjistit, jaká je pravda s pomocí nejnovější techniky a datovacích metod. Odebraný vzorek z kartuše byl získán během první expedice s naším štábem. V současnosti (r. 2013) je v rukou známého ústavu pro analýzu v laboratoři v Německu.

Navzdory tomuto zkoumání, které má vyjasnit stáří kartuše, jsou v dokumentu zobrazeny další úžasné rozdíly mezi pyramidami v Gize a dalšími stavbami v Egyptě. V dokumentu uvidíte, že starodávní egyptští stavitelé museli ovládat velkou přesnost, a že rozměry a samotné umístění pyramid není náhodné. Naopak se ukazuje, že je součástí velkého a velmi komplexního plánu, který navazuje na konstelaci hvězd v určitém konkrétním časovém období (kolem 11000 let do minulosti). Řada odborníků z řad egyptologů a opracování kamene bude mít příležitost se k objevům vyjádřit.

 

Velká aféra

Zmiňovaný dokument jsem na YT nenašel. Nicméně Německý tým svůj záměr realizoval: Němečtí archeologové zpochybnili datum vzniku Velké pyramidy. Následovaly diskuse o tom, k čemu ve skutečnosti došlo.

V odkazovaném článku Egyptské úřady prohlašují tým Německých egyptologů za amatéry a zloděje, kteří pro něco takového neměli povolení. Robert Bouval s pachateli diskutuje na téma, že ke vstupu do odlehčovacích komor Velké pyramidy je právě zapotřebí získat příslušná povolení a to přímo od tehdy ještě úřadujícího Zahi Hawasse.

Můžeme spekulovat, že celá akce byla nejspíš legální až do chvíle, než-li byly zveřejněny výsledky německého týmu a to bez posvěcení egyptských úřadů…

Podobné články

14 komentářů k "Němečtí egyptologové zkoumali stáří kartuše Cheops ve Velké pyramidě"

 • to je jedno napsal:

  No dějiny Lidstva jsou jiné. Všude po světě jsou pyramidy. I pod hladinou moře nebo pod zemí jako ty na Krymu… Takže oficiální verze historie je prostě neudržitelná.

  • S. S. napsal:

   Dějiny Lidstva jsou jiné?
   Oficiální verze historie je neudržitelná?
   Opravdu?
   Takže všechno špatně?

   Škoda.
   Karel IV vypadal s tou Univerzitou, Karlštejnemm a Kamenným mostem jako celkem reálná postava. :-(
   Nejspíš si za to, že je v historii neudržitelný a jiný, může tím, že nepostavil Karlovu pyramidu. ;-)

   • MarHor MarHor napsal:

    Některé dějiny lidstva jsou tak nehorázně zfalšované právě těmi, kteří si z toho budovali slávu a zisk. Stokrát vyřčená lež se stane pravdou. Kdyby např. neshořela knihovna v Alexandrii, dějiny by nikdo nefalšoval.
    Víš proč je rok „0“ / narození Krysta/ brán za počátek?
    už v tomto je podvod jak trám, protože je to manipulace počátku dějin
    co bylo pře tím nikdo neví,
    jaký je tedy vlastně rok lidské civilizace ? 5.000…10.000..nebo 50.000 mám pokračovat?

    Proto je potřeba pátrat po pravdě, aby nás měli Přátelé v Galaxii za rozumné Bytosti.
    “ Kdo nepozná svou minulost, stěží hledí k budoucnosti „

    • S. S. napsal:

     Nevím, proč je brán rok 0 za počátek. Pokud vím, tak žádný rok 0 není. V juliánském kalendáři je rok 1 a před ním rok 1 před naším letopočtem. Oni se naši předkové té nuly trochu báli. ˇ5eší to ařž proleptické kalendáře.

     Obecně si většina civilizací (ty moderní nevyjímaje – podívejme se třeba na francouzský revoluční kalendář) volila počátek podle nějakého významného data nebo podle praktické potřeby (vizme v asronomii různé modifikace juliánského data).

     Před křesťanským letopočtem například byl pro Římany prvním rokem letopočtu rok narození Dioleciána, předtím rok zaloření Říma, pro Řeky rok první Olympiády (776 př. n. l), pro Židy (3761 př.n.l.) nebo Byzantijce(5509 př.n.l.) roky stvoření světa.

     Obecně: odvozovat z nějaké praktické volby vztažného data něco o reálném vývoji, je poněkud naivní.

     Ale klidně pokračujte …..

   • Martin M. napsal:

    Vy S tu jen neustále slovíčkaříte a nic rozumného z vás ne a ne vypadnout…

    • S. S. napsal:

     Z Vašeho úhlu pohledu je to možná slovíčkření.

     Podle mne je to sanha o posun didkuse
     1. Od nepravdivých výroků k pravdibým výrokům
     2. Od mnohoznačných vyjádření k jednoznačným vyjádřením. (nezaměňovat s obecností a konkrétností, které mají vůj význam)
     3. Od vágnosti k exaktnosti

     Podlem mého názoru jsou všechny tyto směry většinou zároveň posunem od méně rozumného vyjadřování k rozumnějšímu vyjadřování.

     Ale možná to vidíte jink. Možná by bylo dobré si nejprve prodiskutovat, jestli to tak je.

     • MarHor MarHor napsal:

      S…neznám skeptika který by přišel s něčím novým či přínosným…jen kopírujete stále dokola zažité fráze vašich předchůdců, kteří jen bortí myšlenky tvůrců, kteří se snaží posouvat civilizaci dál.
      Přečti si něco o famózním Imhotepovi, Leonardo da Vinci měl v sobě zakódovány neuvěřitelné vynálezy, Jules Verne, Galileo Galilei atd…kdyby ti myslitelé poslouchali skeptiky / resp. Inkvizici / ještě teď by ovečkám vrchnost úmyslně kázala, že Země je placka.
      Bez fantazie se dál nedostanete.
      Apropo : už jsi zkoušel ten Pirxův experiment co jsem ti doporučil? Za pár korun si popovídáš s Tvůrci Vesmíru a jinými bytostmi z Galaxie.

      • S. S. napsal:

       Leonardo byl například skeptický vůči nauce o jediné Potopě. Galileo pochyboval o správnosti Aristotelova učení o některých přírodních jevech a dělal si navíc šprťouchlata z papeže.

       Takže oba bych si dovolil považovat za skeptiky.

       Oba ale především pozorovali, dělali pokusy, výsledky těch pokusů se pokoušeli formulovat co nejpřeněji a co nejobecněji (což ale neznamená vágnost) a co nejsrozumitelněji.

       Jejich následníci byli zase skeptičtyí k jejich výsledkům a důkladně je prověřovali (a měli proč – například Galileiho výklad přílivů byl chybný zatímco jeho princip relativity pohybu a nauka o setrvačnosti byly geniální a dodnes používané)

       Mimochodem: Které fráze podle Vás kopíruji? Můžete je konkrétně citovat?

       Snažím se takovou věc nedělat, takže by mne velice zajímalo, kde jsem nějakou frázi zkopíroval, aniž bych to výslovně uvedl jako citát.

       Předpokládám, že slovem „fráze“ máte na mysli tohle:
       https://cs.wikipedia.org/wiki/Fr%C3%A1ze_%28stylistika%29

       Pokus s deprivační nádrží jsem prozatím nedělal. Spoustu jiných ano.

 • Vesna napsal:

  Môj neodborný názor je ten, že keby chcel Cheops zvečniť svoje meno vo veľkej pyramíne, určite by to urobil alebo dal urobiť iným spôsobom ako načmáranou kartušou niekde v odľahlej komore pyramídy. Je úsmevné, keď s odôvodnením na nelegálny odber vzorku, sa nakoniec poprie pravda, ktorá by mala výjsť najavo. Ale ktovie? Rozbúrať vžitú predstavu o minulosti Egypta môže byť ťažký oriešok.

 • MarHor MarHor napsal:

  Kdyby se nebádalo a jen mlčky a tupě sedělo, nikdy se lidstvo pravdy nedopátrá.
  Hawass chtěl slávu jen pro sebe, co třeba v kombinaci s ukrýváním pravdy, protože jak sám nedávno prohlásil “ vím, že ve Velké Pyramidě je cosi “ měl na to několik let a mohl být even. členem jakési mocenské skupiny. Od té doby co do médií vyřkl tu slavnou větu, slehla se po něm zem.

Napsat komentář