Nevysvětlitelné podobnosti mezi tajemnými místy

16170x 15. 06. 2018 1 čtenář

Designové prvky nacházející se v Göbekli Tepe lze najít i na masivních sochách Moai na Velikonočním ostrově, v Tiahuanaco a dalších starověkých místech po celém světě. Jsou tam nevysvětlitelné podobnosti, přestože místa jsou od sebe velmi vzdálena. Jak je to možné?

Nedokázali jsme odpovědět na mnoho otázek týkajících se naší minulosti navzdory tomu, že jsme studovali naše předky, jejich kulturu, jejich původ a způsob života. Nespočet památek rozptýlených po celém světě je zprávou zanechanou našimi předky, kterou jsme i přes rozsáhlé studie ještě nedokázali rozluštit.

Jeden z nejzáhadnějších starověkých chrámů na Zemi se nachází v dnešním Turecku. V městě Urfa najdeme starobylý chrámový komplex, o kterém se předpokládá, že byl postavený kolem roku 9 600 před naším letopočtem.

Nevysvětlitelné podobnosti mezi Göbekli Tepe a sochami na Velikonočním ostrově

Göbekli Tepe je mnoha odborníky považován za nejstarší chrám na Zemi a navzdory jeho významu o něm víme jen velmi málo. Tento starobylý chrámový komplex je významný nejen svým stářím, ale také svými tvůrci, a možná ještě zajímavěji díky symbolům, které nabízí. Při pozorném zkoumání Göbekli Tepe objevíte zajímavé rozmístění a symboliku, která se objevuje na mnoha dalších místech po celém světě.

Velmi podobné zvláštním pilířům v Göbekli Tepe jsou sochy Moai na Velikonočním ostrově. Zdá se, že staří stavitelé používali stejnou symboliku v obou archeologických lokalitách. Náhoda? Archeologické naleziště Göbekli Tepe se skládá z několika chrámů, jejichž hlavním stavebním prvkem jsou masivní kamenné pilíře mezi 30 až 60 tunami. Před tisíci lety se „primitivním“ kulturám dařilo lámat, transportovat a stavět cosi, co by podle historie nemělo existovat.

Kamenné pilíře ve tvaru písmene T jsou složitě zdobeny zobrazením řady zvířat, jako jsou lišky, lvi, hadi a další. V Göbekli Tepe lze nalézt na některých pilířích kromě různých zobrazení zvířat i humanoidní charakteristiky.

Zobrazené ruce na náhrobcích

Na náhrobku ve tvaru písmene T jsou podle mnohých odborníků zobrazeny ruce humanoidních bytostí. Starobylí stavitelé Göbekli Tepe na náhrobek vytesali dlouhé ruce a paže, které by mohly být také ztvárněním jejich bohů. Tato mimořádně zajímavá symbolika však není jedinečná jen pro Göbekli Tepe. Nachází se v různých archeologických lokalitách po celém světě. Zvláštní symbolika podobná kamenným pilířům Göbekli Tepe se nachází uprostřed Tichého oceánu na opačné straně světa, na sochách Moai na Velikonočních ostrovech.

Socha z Tiahuanaco, Bolívie (©Wikimedia)

Masivní Moai byly vytesané v posvátné stojící pozici s rukama na břiše. Mnoho autorů souhlasí s tím, že toto držení těla má představovat porod nebo znovuzrození. Ale jak je možné, že tato symbolika je přítomna jak v Göbekli Tepe, tak na Velikonočním ostrově? Náhoda? Jaká je pravděpodobnost, že starověká místa po celém světě mají stejná zobrazení?

Pokud se vydáme zpět do Turecka, budeme předpokládat, že podobné designové prvky se nachází v neolitické osadě Nevali Cori a Kilisik. Ale tak to není.

Sochy z Tiahuanaco v Bolívii, archeologická naleziště v Mexiku, stejně jako Mezopotámie, mají stejnou symboliku: masivní kamenné sochy a ruce. Otázkou je, co spojuje všechny tyto archeologické lokality, a je možné, že tyto staré kultury nějak sdílejí stejného designéra?

Podobné články

Jeden komentář k "Nevysvětlitelné podobnosti mezi tajemnými místy"

Napsat komentář