Nodosaurus: Objevena mumie dinosaura s neporušenou kůží a vnitřnostmi

6058x 17. 03. 2018 1 čtenář

Nejsou vidět jeho kosti, a přesto ho vědci považují za možná nejzachovalejší exemplář dinosaura, který se kdy objevil. Je to proto, že ještě po 110 milionech let zůstává jeho kostra pokrytá nedotčenou kůží jako krunýřem. Muzeum paleontologie ‚Royal Tyrrell‘ v Kanadě tak nedávno odhalilo dobře zachovalé dinosauří mládě, které mnozí nepovažují za fosilii, ale za úctyhodnou mumii dinosaura s pokožkou, krunýřem a dokonce i se zachovanými vnitřnostmi. Vědci jsou ohromeni jeho téměř bezprecedentní úrovní zachování. „Nemáme jen kostru,“ řekl Caleb Brown, výzkumník v muzeu Royal Tyrrell, National Geographic, „máme celého dinosaura tak, jak vypadal.

Když byl tento dinosaurus živý – jako zástupce nového druhu nazývaného Nodosaurus – byl to obrovský čtyřnohý býložravec, chráněný špičatým pancířem a vážící přibližně 3000 liber. Dodnes je mumifikovaný Nodosaurus tak zachovalý, že stále váží asi 2500 liber.

Jak mohla mumie dinosaura zůstat tak neporušená, je stále tajemstvím. Podle CNN ale výzkumníci naznačují, že stvoření mohlo být zaplaveno nánosy řeky a později odplaveno do moře, kde se nakonec potopilo na dno. Za více než 100 miliónů let na mořském dně minerály prostoupily krunýř a pokožku dinosaura a zachovaly je v přírodní podobě. Ačkoli mumie dinosaura byla dobře zachována, dostat ji do současné podoby, vhodné pro vystavení, bylo velmi náročné.

Stvoření bylo ve skutečnosti poprvé objeveno v roce 2011, když pracovník ropného vrtu náhodou objevil tento exemplář při práci. Od tohoto šťastného okamžiku věnovali výzkumníci za posledních šest let 7 000 hodin práce, aby testovali pozůstatky a připravili je na výstavu v muzeu Royal Tyrrell, kde návštěvníci nyní mají možnost vidět tu nejúžasnější věc, kterou kdy svět spatřil.

Podobné články

Napsat komentář