«« »»

Nová technika pomohla objevit ztracené Mayské město

V minulých dnech proběhla světovými zpravodajskými agenturami zpráva o nových objevech v Guatemalské džungli. Vědci použili technologii nazvanou LIDAR (Light Imaging Detection and Ranging), při které se za pomoci impulsů laserových paprsků, vysílaných obvykle z dronů nebo letadel, odražených od povrchu země, zviditelňují objekty skryté pod korunami stromů. Digitálně tak byly odstraněny stromy v neosídlené krajině a objevily se kontury prastarých mayských staveb. V Guatemale tak byla prozkoumána plocha asi 2100 km2. Společnost PACUNAM, která průzkum provádí, chce zmapovat celkem asi 14000 km2.

Podle vědců je použití této technologie největším přínosem pro 150 let trvání mayské archeologie. Laserové mapování tak umožnilo objev tisíců kamenných objektů v regionu Peten, v blízkosti mayského města Tikal, které potvrzují, že tehdejší civilizace byla před 1.200 roky na úrovni civilizací Číny nebo Řecka. Vědecké studie dokládají, že v této oblasti mohlo žít až 10 milionů obyvatel v potřebné technicky a zemědělsky vybavené infrastruktuře, kdy bylo  k pěstování plodin využito až 95% dostupné plochy, řekl Francisco Estrada Belli, asistent na universitě v Tulane. Podle jeho názoru může být v dané lokalitě ukryto tisíce mayských sídel, na celkové ploše až 14.000 km2.

Rozsáhlé obranné valy, silnice a zavlažovací kanály jsou dokladem promyšlené organizace pracovních sil v Mayské civilizaci. U jiných starověkých civilizací byly tyto inženýrské stavby zničeny generacemi následníků, mayské stavby byly zřejmě opuštěny a uchovány v džungli. Použití technologie LIDAR tak dává archeologům nové podrobné informace, které nebyli dříve schopni při pozemním průzkumu odhalit.

Mayská civilizace, která byla na vrcholu rozvoje asi před 1500 lety, pokrývala oblast přibližně dvojnásobku velikostí středověké Anglie, s původně odhadovanou populací kolem pěti milionů lidí, kterou však na základě současných průzkumů můžeme odhadovat na 10 až 15 milionů lidí. Většina z 60 000 nově zjištěných struktur je považována za kamenné základy, na kterých byly postaveny mayské domy. Jedním ze skrytých objektů byla i sedmipatrová pyramida. Archeology dále překvapila síť cest, spojujících všechna mayská města v oblasti, kdy vyvýšené silnice umožňovaly průchod i v období dešťů.

Líbí se vám článek? Podpořte, prosím, autory a překladatele v další práci a nastavte trvalý příkaz na transparentní účet: 2900794933/2010. Platby ze zahraničí IBAN: CZ8920100000002900794933, SWITFT: FIOBCZPP. Do zprávy pro příjemce uveďte prosím "DAR" a název článku nebo vyplňte VS: 17519 a SS: 100.

Napsat komentář