Nové důkazy! Na Měsíci mohl být život

6182x 13. 08. 2018 1 čtenář

Existuje alespoň nepatrná možnost, že život, jak ho známe, někdy ve vzdálené minulosti byl také na Měsíci? Podle nejnovějších tvrzení skupiny astrobiologů, podmínky pro podporu jednoduchých organizmů existovaly nejméně dvakrát!

Nyní je Měsíc pusté místo, bez jakékoliv viditelné podoby života na jeho povrchu. Ale i přes to, že se Měsíc může zdát nesmyslným místem pro život, nemuselo tomu vždy tak být. Astrobiologové ve Washingtonské státní univerzitě (WSU) a v Londýnské univerzitě (University of London) narazili na „dva okamžiky“ naznačující, že by na Měsíci mohl být život, jak ho známe. Odborníci vysvětlují, že jeden z okamžiků se objevil krátce poté, co Měsíc vznikl, a druhé bylo období během vrcholu měsíční vulkanické aktivity před 3,5 miliardami let.

Obraz Měsíce a Země

A protože jsme jako civilizace začali pátrat po existenci jiných forem života, domnívám se, že je možné, že se vědcům opravdu podaří dokázat, že na Měsíci mohl existovat život. Zatím je pouze Země jediná známá planeta v celém vesmíru, na které je život.

Nicméně je možné, že život může existovat i na dalších místech. Jedním z nich je další měsíc v naší sluneční soustavě: Enceladus. Článek, který byl nedávno publikován v časopise Nature, tvrdí, že Enceladus, ledový měsíc Saturnu, obsahuje všechny podmínky k životu. Dalším možným místem výskytu života může být Europa (jeden z měsíců Jupitera).

Astrobiologové z Washingtonské státní univerzity (WSU) a Londýnské univerzity věří, že odplynění, způsobené sopečnou činností, může napomoci vytvořit bazény tekuté vody na povrchu Měsíce. Může také vytvořit atmosféru, která může být dostatečně hustá k udržení vody v tekutém stavu po milióny let.

Profesor Dirk Schulze-Makuch z WSU řekl:

„Pokud byla na Měsíci v minulosti po dlouhou dobu přítomna tekutá voda a významná atmosféra, myslíme si, že povrch Měsíce byl přinejmenším přechodně obyvatelný.“

Přítomnost vody na Měsíci

Díky nedávné vesmírné misi byly objeveny nové důkazy. Studie lunárních hornin a vzorků půdy odhalilo, že měsíční povrch není nikde tak suchý, jak se kdysi věřilo. Důkazy o přítomnosti vody na Měsíci byly objeveny v letech 2009 a 2010. Vědci objevili na Měsíci „stovky metrických tun vody“. Pokud by tyto důkazy to nestačily, vědci také objevili stopy velkého množství vody v lunárním plášti.

Jade Rabbit rover v roce 2013 – první měkké přistání na Měsíci od roku 1976

Nicméně, kromě vody a atmosféry, potřebují primitivní organismy také ochranu před nebezpečným slunečním větrem. Díky objevům magnetického pole na Měsíci tak mohly být primitivní organismy chráněny atmosférou a magnetickým polem, které chrání jejich vývoj po celé miliony let. Ale pokud na pozemském Měsíci existoval život před miliardami let, jak se tam dostal?

Vědci věří, že život mohl být „přinesen“ asteroidy. A to se týká jak Měsíce, tak i Země. Život byl „přinesen“ odjinud. Důkazy o životě na Zemi byly objeveny z fosilizovaných cyanobakterií (česky sinice -pozn.překl.) , které existovaly na Zemi před 3,5 až 3,8 miliardami let. Věří se, že během této doby byla sluneční soustava silně bombardována asteroidy a meteority. Měsíc tak mohl být zasažen meteoritem nesoucím jednoduché organismy, jako jsou sinice.

Dr. Schulze-Makuch řekl:

„Vypadá to, že Měsíc byl v tomto okamžiku „obydlen“. Mikrobům se mohlo opravdu dařit ve vodních bazénech Měsíce. Ale pouze do doby, než se jeho povrch stal suchým a mrtvým.“

Podobné články

Napsat komentář