Novodobý Jurský park! Rusko chce vytvořit klon mamuta

3672x 28. 09. 2018 1 čtenář

Všichni jsme sledovali filmy ze seriálu Jurský park. Představte si ale, že jste se ocitli v opuštěném Jurském parku, kde kolem vás běhají dinosauři a mamuti. Nevíte, kterého kde potkáte a jak dlouho budete žít. A to už není pouze scéna z filmu. To se opravdu může stát! Dle vědců z Ruska.

Chystají se totiž vytvořit klon pravěkých zvířat, které známe například z filmu Jurský park. Budují klonovací zařízení, díky kterému by se tento experiment mohl stát skutečností.

Vytvoří klonovací zařízení nový Jurský park?

Rusko vyvíjí zcela nové klonovací zařízení v hodnotě přibližně 4,5 milionu liber (což je asi 5,9 milionu dolarů), které by mělo mít za úkol naklonovat pravěká zvířata jakými jsou mamuti a další zaniklé pravěké druhy.

Plány pro výzkumné středisko „světové třídy“ ve městě Jakutsk odhalil ruský prezident Vladimir Putin během 4. východního ekonomického fóra, který se konal ve dnech 11.-13. září 2018 ve městě Vladivostok.

Vladimir Putin uvedl před letošním zasedáním:

„Rusko v současné době zajišťuje ty nejlepší podmínky pro použití pokročilých technologií a vytváření nových inovativních odvětví.“

Vědci se chystají „probudit“ nejen mamuty, ale i velké množství vyhynulých druhů, jakými jsou například Nosorožec srstnatý nebo Lev jeskynní. Tyto druhy zmizely před tisíci lety. Tým vědců úzce spolupracuje s týmem jihokorejských specialistů na obnovu vyhynulých druhů.

Laboratoř (©Siberian Times)

Jakutsk, hlavní město Republiky Sakha, je místem, kde bylo objeveno velké množství zbytků tkání zmrzlých vyhynulých zvířat. Ve skutečnosti bylo v regionu objeveno až 80% vzorků z Pleistocénu a Holocénu se zachovalými měkkými tkáněmi.

Jak vědci poznamenali, DNA pravěkých zvířat může být zachováno až desítky tisíc let v zamrzlém terénu, který je známý jako permafrost.

Mamut srstnatý

Předpokládá se, že tito mamuti žili ve stejné době, jako jeskynní lidé. Ti je lovili a využívali jejich kosti, tesáky, maso a srst. Zvíře, které mohlo vážit přibližně 6 000 kg (6 tun), zmizelo z kontinentálního území na konci pleistocenové éry, asi před 10 000 lety.

Nicméně se věří, že na určitých místech žili některé izolované populace mamutů déle. Na  ostrově St Paul, na Aljašce, vyhynuli před 5 600 lety a na ostrově Wrangel, v Rusku, až před pouhými 4 000 lety.

Mamut srstnatý

Podle nejnovějších studií mamuti vymřeli nejpravděpodobněji kvůli klimatickým změnám a nadměrnému lovu.

Několik mezinárodních projektů se tak snaží zachránit tato pravěká zvířata. Pokud se to podaří, můžeme se brzy těšit na návrat takových zvířat, jakými byli Mamut srstnatý, Nosorožec srstnatý, Lev jeskynní a plemena dlouhosrstých koní.

Jste nakloněni myšlence klonování pravěkých vyhynulých zvířat?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Podobné články

Napsat komentář