Nový měsíc v naší sluneční soustavě

3394x 12. 03. 2019 1 čtenář

Nový měsíc, který byl oficiálně pojmenován po mořské příšeře z klasické mytolologie, má průměr 34 kilometrů a nachází se na oběžné dráze Neptunu. Vlastně se nejedná o zcela nový objev (poprvé byl zaměřen v roce 2013), ale teprve nyní, po revizi naměřených dat byl oficiálně klasifikován jako nový měsíc.

Nový objev

V létě roku 2013 astronom Mark Showalter studoval snímky v oblasti Neptunu, pořízené Hubblovým teleskopem. M. Showalter analyzoval malé oblouky v tenkém prstenci v systému plynného giganta a stal se tak jedním z prvních astronomů, kteří dohlédli mimo tento segmenty. Objevil tak malý bod, ve vzdálenosti vice jak 100 000 kilometrů od planety a brzy si uvědomil, že to miniaturní smítko, umístěné mezi orbitem vnitřních měsíců Larisa a Proteus, které se objevilo vice jak na 150 fotografií Hubblova teleskopu mezi lety 2004 a 2009 je něco zela nového. Loni v létě vyšlo první oznámení o objevu nového měsíce, nicméně na potvrzení jeho existence čekal M.Showalter  na nejnovější snínky z roku 2016.

Nový měsíc byl nazván Hippocamp – příšeru z řecké mytologie, která má koňskou hlavu a rybí ocas. “Oficiálně je sice nazván po příšeře z řecké mytologie” jak říká M.Showalter na webu Space.com, “ale zárověň je pro mne spíše mořský koník” dodává M.showalter.

Tato první studie zaměřená na výzkum měsíce Hippocamp byla prvné publikována v časopise “Nature” (20.2.2018). To bylo umožněno díky chytřejší technice, se kterou mohl M.Showalter se svým týmem objevit nový měsíc. Výzkum byl založen na osmi 5-ti minutových fotografických sekvencí Hubblova teleskopu zaměřených na systém Neptuna. Spojením fotografií, transformací a přeskupením jednotlivých pixelů z fotografií se jej podařilo identifikovat navzdory pohybu nového měsíce. V podstatě tak z osmi jednotlivých sekvecí vznikla jedna 40 – ti minutová fotografie.

Hippocamp

Zatím víme jen velmi málo o novém měsíci, ale i to málo nám pomáhá k lepšímu pochopení Neptunu a jeho systému. Oběžná dráha Hippocampu je velmi blízká oběžné dráze jiného, mnohem většího Neptunova měsíce Protea. Tento fakt, spolu s malou velikostí Hippocampa, je pro astronomy jedna z indícií, že se jedná patrně o úlomek jiného měsíce, v tomto případě o úlomek Protea. Astronomové totiž věří, že Proteus byl před miliardami let zasažen jiným asteroidem, který vytvořil obrovský kráter na jeho povrchu.  Vědci se domnívají, že Hippocamp je také výsledkem této kolize.

Tato teorie však ještě čaká na své potvrzení. Ale ať už Proteus a Hippocamp mají, nebo nemají stejný původ, zatím totiž není znémo složení nového měsíce, astronomové se domnívají, že je to velmi pravděpodobné. Bohužel nově objevený měsíc je tak malý a tmavý, že systém Neptuna zatím jen těžko umožňuje jeho průzkum.

Podobné články

Napsat komentář