Objevena vzácná 9 000 let stará kamenná maska

4324x 14. 12. 2018 1 čtenář

Podivně vypadající starověká maska byla objevena izraelskými archeology. Odborníci říkají, že mysteriózní kamenná maska, stará přibližně 9 000 let, byla nejpravděpodobněji používána lidmi v Neolitu. Pravděpodobně  v dlouho ztracených rituálech na ochranu rodinné prosperity.

Maska

Maska, která připomíná humanoidní tvář, byla objevena v polích židovského osídlení Pnej Chever ve West Bank (místo na západním břehu Jordánu). Je to palestinské teritorium, které bylo obsazeno Izraelem v roce 1967 v Šesti-denní válce. Maska není jediným starověkým artefaktem objeveným ve West Bank. Spor ohledně vlastnictví zde nalezeného starověkého artefaktu je jen jedním z mnoha probíhajících, dlouho trvajících konfliktů, mezi Izraelem a Palestinou.

Odborníci říkají, že maska je důkazem, že pravěcí lidé, kteří zde žili, vyvinuli komplexní náboženské rituály a obřady. Věří se, že kamennou masku nosili lidé při rituálech na obličeji a měla připomínat duchy zemřelých předků. Na celém světě bylo dosud nalezeno pouze 15 podobných masek.

Pouze u dvou masek odborníci vědí, kde přesně byly objeveny, a odkud pocházejí, což jim umožňuje umístit je s relativní jistotou do časového a místního kontextu. Zbývajících 13 masek se nachází v soukromých sbírkách po celém světě, což je pro jejich studium dosti složité.

Vzácný exemplář

Ronit Lupu, archeolog z Izraele z IAA (Izraelský památkový úřad) prohlásil:

„Maska je velmi naturalistická ve způsobu, jakým byla vyrobena. Můžeme vidět lícní kosti i perfektní nos. Je to velmi vzácná maska. Poslední, o které se ví, byla nalezena už před 35 před lety. Je to úžasný objev“.

O podobných maskách se vědci domnívají, že byly používány našimi předky v různých náboženských a sociálních obřadech, a ve starověkém léčení a magických rituálech. Poslední nalezená maska je extrémně zachovalá. Experti říkají, že v minulosti byl objekt nejpravděpodobněji velmi jasně nabarven, ale zůstatky jeho původních barev časem vybledly.

„Kamenné masky jsou spojovány s obdobím zemědělské revoluce. Přechod ze společnosti založené na lovu a sběru ke starověkému zemědělství s domestifikací zvířat a rostlin, bylo spojeno se změnou v sociální struktuře a výrazným vzestupem rituálních náboženských aktivit.“

Více detailů o masce a její důležitosti bude prezentováno na výročním setkání izraelských prehistorických společností v izraelském muzeu v Jeruzalémě.

Podobné články

Napsat komentář