„Obr“ ovládl starověký Egypt před 5 000 lety

24204x 12. 03. 2018 1 čtenář

Starověký egyptský faraon zvaný Sa-Nakht – z třetí dynastie – byl egyptským prvním „Obrem“. Sa-Nakht ovládl civilizaci kolem řeky Nil asi 1000 let předtím, než na trůn přišel Ramses II. Ramses, který byl před tisíci lety považován za extrémně vysokého – s výškou kolem 1,75 m – byl oproti velikosti faraóna Sa-Nakhta „zakrslý“.

Sa-Nakht nebo Sanakht zůstal po léta pro experty záhadou, informace kdy se ujal vlády, kdy zemřel a jakým druhem faraóna byl, zůstávají nejednoznačné. Co se expertům podařilo během let získat, pochází z několika relikvií, které přežily více než 5 000 let.

Když se podíváme na záznamy historika Manetho, který se zabývá starověkým Egyptem a na Turínský seznam králů, Sa-Nakht vládl starověké egyptské říši po 18 let, ale spousta archeologů tvrdí, že přesná doba jeho vlády zůstává záhadou. Jeho existence je potvrzena fragmenty pečeti, nalezenými v Mastaba K2 v Beit Khallaf a nápis – promyšlený záznam, který se tvoří škrábáním anebo gravírováním na velkém povrchu, jako je zeď.

V posledních letech, díky mnoha archeologických objevům v Abydos, byla Sa-Nakhtova pozice jako zakladatel egyptské třetí dynastie, zaznamenána Manethem a kanonem Roya Turin, značně oslabena, čímž vyvolala kolem egyptského faraona více zmatku než kdy dříve.

Ok, takže co vlastně víme? Víme, že v té době existoval pravý OBR. Věří se tomu, že v roce 1901 archeologove v malé vesnici v Beit Khallaf vykopali pozůstatky patřící Sa-Nakhtovi. Pozůstatky kostry patřily muži, který měřil neuvěřitelných 6 stop a 1,5 palce, tedy skoro 2 metry. To by znamenalo, že faraon Sa-Nakth byl skutečný obr. Podle předchozích studií byla průměřná výška mužů v té době kolem 5 stop 6 palců (1,7 m), dle studie Michaela Habichta.

Podle Charlese S. Myerse, v knize „The Bones of Hen Nekht, an Egyptian King of the Third Dynasty“, Sa-Nakhtova lebka byla poměrně velká a prostorná. I když jeho kraniální index byl neobvykle široký a téměř brachycefalický, proporce jeho dlouhých kostí byly tropicky upraveny, jako většina kostí starých egypťanů v té době. Ohromná výška Sa-Nakhta bylo něco, co předtím nikdo neviděl. Ve skutečnosti byl tak vysoký, že mohl převyšovat Ramessese II, nejvyššího zaznamenaného egyptského faraona – vysokým asi 5 stop 9 palců (1,75m) – který vládl starověkému Egyptu 1 000 let po Sa-Nakhtovi.

Studie publikovaná v The Lancet: Diabetes & Endocrinology, naznačuje, že starý egyptský faraon mohl trpět gigantismem. Odborníci z univerzity v Zurichu, kteří důkladně analyzovali pozůstatky, věří, že toto je nejstarší příklad gigantismu v lidských dějinách. Navzdory všeobecnému přesvědčení, Sa-Nakhtova výška mu pravděpodobně nepřinesla žádné sociální výhody, jelikož během starých egyptských raných dynastií byly upřednostňovány krátké postavy, jelikož “v královské službě bylo mnoho malých lidí”, uzavřeli odborníci ve studii. Důvody k tomuto naklonění nejsou vždy jisté,“ uzavřel spoluautor studie Michael Habicht, Egyptolog z Institutu evolučních medicínských univerzit v Zurychu.

Podobné články

2 komentářů k "„Obr“ ovládl starověký Egypt před 5 000 lety"

Napsat komentář