«« »»

Obtěžují vás vaše vlastní myšlenky při usínání?

Dneska to bude trošku nezvyklý článek, který předpokládám mnoho čtenářů ani nedočte. Počet přečtení však není účelem. Tím je nabídka možnosti pomoci tomu, kdo občas zažije okamžiky, kdy ne a ne usnout, protože se mu v hlavě honí stále dokola tatáž či tytéž myšlenky.

Myšlenky se stále vrací

Mně se to občas stávalo a bylo to otravné, obzvláště když se mi opravdu už hodně chtělo spát, bylo pozdě a já měl ráno brzy vstávat do práce. Jednalo se o myšlenky či vzpomínky na něco z právě uplynulého dne, které nešly vyhnat z hlavy a stále se vracely. Možná to znáte – s někým se pohádáte, možná vás to mrzí, možná vás naopak mrzí, že jste nezašli ještě dál, že jste couvli. Nebo se naopak stalo něco krásného, vzrušujícího, nač nedokážete přestat vzpomínat. Může jít i o očekávání či obavy z příštího dne. Prostě vaše vlastní mysl je natolik něčím stimulovaná, že jí nedokážete dostat pod kontrolu a to vás odvádí od spánku, což vás i rozčiluje a kolotoč se roztáčí. Pokud nevíte, o čem mluvím, klidně napněte plachty a nechte se unášet tam, kam vás to v tuto chvíli táhne více 🙂

Vyzkoušené rady?

Vyzkoušel jsem už mraky zaručených metod od teplé nebo naopak studené sprchy, šálku teplého kakaa, procházky, zírání na jeden bod, soustředění se na část těla apod. Bohužel na mě nic nezabíralo. Až nedávno jsem si asi už v pološílenství daném ospalostí a vztekem nad mozkem, který mě neposlouchal, vytvořil vlastní metodu, která s překvapením zabrala a zabírá na 100 %. To, že zabrala jsem si uvědomil (a děje se to už pravidelně) až ráno, protože jsem téměř okamžitě usnul a na myšlenku z předchozího večera jsem si už ani jednou nevzpomněl. Určitě to nebude metoda pro každého, ale kdo má docela slušnou představivost a své vnitřní plátno, na které si promítá své představy v takříkajíc fullHD formátu, ten by mohl uspět.

Vytvořte si své dokonalé místo, prostor

Vytvořil jsem si, doslova vybudoval, svůj imaginární prostor. Tím je poklidná zahrada, u níž je jedno, jak je velká. V ní jsem jen já, stromy, keře, zelená tráva. Klidně i nějaký okrasný rybníček. V tuto chvíli veškeré myšlenky, problémy, starosti, zkrátka to, co mě odvádělo od toužebně očekávaného spánku, bylo stále se mnou a létalo to okolo. Dal jsem tomu nějakou podobu. Nebylo to nic konkrétního. Jen jsem vnímal, jak se to pohybovalo vzduchem v té zahradě kolem mě.

Představte si klidný prostor

Pak jsem tyto objekty od sebe oddálil. Ne moc, jen pár metrů. Létaly stále kolem mě a já je vnímal. Začal jsem kolem sebe stavět zeď. Nebyla to žádná moderní cihlovka, chtěl jsem přece, aby něco ustála, ne? 🙂 Takže to byla pořádná poctivá kamenná zeď. Skoro jak hradní. Ta rostla do výšky, až za sebou zakryla ony stále létající objekty. Zeď byla v tuto chvíli natolik vysoká a robustní, že i když se ji moje nechtěné myšlenky pokusily  zdolat, odolala jim.

Vyhnané myšlenky – vymezený prostor

Stále jsem myslel na své „vyhnané myšlenky“. Nezříkal jsem se jich, byly přece moje a patřily ke mně. Jen jsem jim pro tuto chvíli vymezil prostor. Nechal jsem jim celý svět za zdí. Ale za tuto bariéru už nesměly přejít. Byl to můj prostor, s kterým jsem se nehodlal s nikým na světě dělit. Nechtěl jsem nic pompézního, jen kousek krásné zahrady, kde se cítím příjemně, tak jsem požádal svět za zdí, aby to laskavě respektoval.

Krásnou noc…

A světe div se! Jakmile jsem si představil, že za moji zeď myšlenky, které mi bránily usnout, nemohou, už jsem na ně přestal myslet a za pár okamžiků usnul. Ráno jsem si to teprve uvědomil a byl jsem rozhodnut to, až zase nebudu moci usnout, zopakovat, abych věděl, zda nešlo o náhodu. Příště jsem již nemusel onu zahradu ani zeď budovat, ta již byla v představách hotova. Pouze jsem se do ní v představách přemístil a rozhlédl se po ní. Jen jsem vykázal nechtěné „hosty“ za zeď. A výsledek se dostavil okamžitě. Od té doby mě tato metoda ani jednou nezklamala.

Najděte si své vysněné místo

Pochopitelně neříkám, že zahrada obehnaná zdí je to, co by vyhovovalo i vám. Každý má to své vysněné místečko. Může to být bílá pláž, kousek kouzelného lesa, poušť, mlhovina z hvězd. Zeď může nahradit klidně kupka hnoje s cedulí NEVSTUPOVAT nebo silové pole. Je to jen na vaší představivosti. S rozvíjením této schopnosti se mohou začít dít časem ve vašem životě obdivuhodné věci 🙂

Líbí se vám článek? Podpořte, prosím, autory v další práci a nastavte trvalý příkaz na transparentní účet: 2900794933/2010. Platby ze zahraničí IBAN: CZ8920100000002900794933, SWITFT: FIOBCZPP. Do zprávy pro příjemce uveďte prosím "DAR" a název článku nebo vyplňte VS: 11377 a SS: 100.

4 Responses to Obtěžují vás vaše vlastní myšlenky při usínání?

 1. tom.i napsal:

  Ja mam metodu, ze si pred sebou predstavim cernou stenu, nebo proste se snazim vnimat jenom cernou barvu, nic si nepromitat v myslenkach a behem par minut jsem tuhej.

 2. OKO OKO napsal:

  Je to tak, mám velmi podobné zkušenosti, jako asi skoro každý, kdo je vystaven v běžném životě poměrně výraznému stresu.
  Je to krásná ukázka, jak to říci, asi schopnosti rychlé auto-modifikace naší mysli. Jeden by skoro řekl, že tak vlastně v rámci mysli přesouváme to, čemu říkáme JÁ.

 3. Seno napsal:

  Dobrý článok. Keď nemôžme niečo ovládnuť, tak si to treba prispôsobiť. A najlepšie je myšlienky pretransformovať na to čo chceme a po čom túžime. Keď to precítime, tak to universum čoskoro realizuje.

Napsat komentář