«« »»

Odhalen 2000 let starý podzemní egyptský chrám

Odborníci nalezli 35 mumií a 2000 let starý opuštěný mumifikační chrám v Egyptě. Nový objev poskytuje detaily nejen o mumifikačním procesu, ale i o olejích, které staří Egypťané používali k mumifikování svých zemřelých.

Egyptští archeologové potvrdili, že objevili starobylý egyptský hřbitov a mumifikační chrám, který se nacházel třicet metrů pod povrchem nedaleko Sakkáry, jižně od Káhiry.

Dr. Ramadan Badry Hussein, ředitel Projektu hrobů v oblasti Sakkáry a profesor na univerzitě v Tübingenu, označuje tento objev jako „mimořádný“. Úžasná podzemní mumifikační dílna poskytne podle odborníků novou představu o chemickém složení olej, které používali Egypťané k mumifikaci mrtvých. Pohřební šachta, o které věří, že je více než 2000 let stará, pochází pravděpodobně ze Saitsko-perského období (664-404 př. n.l.). Objev 35 mumií a opuštěné mumifikační dílny byl učiněn v dubnu letošního roku a zahrnuje řadu kamenných sarkofágů.

Odborníci narazili na velké množství malých kamenných soch, sklenic a váz, které se nejspíše používaly v procesu mumifikace

Ramadan Badry Hussein uvedl:

„Objev poskytne odborníkům informace, ale nejdůležitější je typ použitých olejů při mumifikaci a jejich chemické složení.“

Nález masky

Egyptské ministerstvo starověku uvedlo, že dle expertů je nejvýznamnější pozlacená stříbrná mumifikační maska. Maska byla nalezena v jedné z pohřebních komor hlavní šachty připojené k mumifikační dílně.

©Ministry of Antiquities

Předpokládá se, že maska patřila člověku s titulem „Druhý kněz Mut a kněz Niut-shaes„. Předběžné testy ukázaly, že maska je složena z pozlaceného stříbra, oči masky jsou ozdobeny černým drahokamem (pravděpodobně onyx), kalcitem a obsidiánem.

©Ministry of Antiquities

Dr. Ramadan Badry Hussein vysvětluje:

„Mumifikační dílna zahrnuje také balzamovací část s 13 metrů dlouhou chodbou, která končí obdélníkovou podzemní komorou. zde byl nalezen velký keramický objekt. Tento keramický objekt obsahoval nádoby, mísy a odměrky. Tyto nádoby byly označené názvy jednotlivých olejů a látek používaných k mumifikaci. Ve středu mumifikační dílny je velká chodba (K 24) o rozměrech 3 x 3,35 x 30 m, používaná jako společné pohřebiště. Unikátně chodba K24 obsahuje několik pohřebních komor, včetně jejich komplexu vyřezaného do podloží v hloubce 30 m.“

Líbí se vám článek? Podpořte, prosím, překladatele v další práci a nastavte trvalý příkaz na transparentní účet: 2900794933/2010. Platby ze zahraničí IBAN: CZ8920100000002900794933, SWITFT: FIOBCZPP. Do zprávy pro příjemce uveďte prosím "DAR" a název článku nebo vyplňte VS: 22341 a SS: 100.

Napsat komentář