«« »»

Odvolávám, co jsem odvolal! Bude Pluto zase planetou?

Myslím, že planety jako takové mají více rozumu, než někteří pozemšťané, kteří vytvářejí selektivní seznamy, do nichž dávají, škrtají a zase přidávají to, co se jim líbí či nelíbí.
Odvolávám, co jsem odvolal! Bude Pluto zase planetou? Drbe se jistý astronom, který vyhnal planetu Pluto z jakéhosi seznamu.

Heuréka! Slavný výrok pronesený starořeckým učencem Archimédem ze Syrakus, který podle Plutarcha (jak příznačné jméno, co říkáte) utíkal nahý po ulicích tohoto města křičíc „Heuréka!“ poté, co prý ve vaně přišel na Archimédův zákon. Jenže on tam o ten zákon nezakopl, nýbrž mu plaval před očima a stačilo ho tedy vylovit z paměti, protože jaksi lidstvo zapomnělo, že mozek je studnicí plnou vzpomínek na vědomosti dávno minulé.

Nebude to dlouho trvat a Pluto bude zase v lidském seznamu planet, dávám tomu tak maximálně 5 let. Je i spousta dalších (např. Eris, Makemake, Haumea, Sedna, Haumea, Quaoar, Orcus, Varuna, Ceres), které astronomové tak rádi přehlížejí a označili je jako trpaslíky. Jenže i trpaslíci jsou mezi lidmi a normální člověk je ze své hlavy nikdy nevykáže. Myslím, že definovat pojem líbí/nelíbí, je právě to, co předvedli astronomové v případě Pluta, a nejenom tam. Nikdo z nich Pluto pořádně neviděl, tak ho vyškrtneme, řekli si vědátoři. Tak se dělá věda v pláštích! Jenže Pluto tam bylo, je a bude a nejen to. Tak bude zase „tradiční“ čas pro opětovné sypání si popela na hlavu, tak jak tomu je pokaždé, když se tzv. vědci unáhlí ve svých hypotézách.

poor-pluto
Věděli jste, že má Pluto nejenom spoustu měsíců, ale i atmosféru. Podívejte se na snímky. A neupravené snímky bez komprese Pluta zde.

Doufejme, že se Pluto na lidi příliš nezlobí a přijme jejich omluvu…

20 Responses to Odvolávám, co jsem odvolal! Bude Pluto zase planetou?

 1. Looper napsal:

  Pluto rozhodně je planeta, protože to byla planeta, takže to musí být stále planeta. A zhození Pluta ze statusu planety vnímám jako záměrné vytváření chaosu a záměrné zmatení jazyků.

  • Standa Standa napsal:

   A co další objekty mezi Marsem a Jupiterem? Ty také byly po mnoho desítek let (během 19. století) nazývány planetami. Ceres si tohle označení nesl dokonce o něco déle než Pluto. Jsoui to tyaké všechno planety?

   Připomínám také, že kdybychom vzali všechny objekty, řazené dnes mezi tzv. „trpasličí planety“, a splácali je do jedné společné koule, dostali bychom těleso, těžké jen asi jako půlka našeho pozemského Měsíce.

 2. Sueneé napsal:

  Offtopic: mám ve frontě přeložený článek o nových fotkách z Pluto. Je to fakt cool!

  • MartinHorus MartinHorus napsal:

   Myslím že skeptikům leží Pluto pěkně v žaludku “ jeden za všechny, všichni za jednoho „

   • M napsal:

    A to jako proč? 😀 Nechci mluvit za ostatní, ale myslím, že Pluto nikomu nijak nevadí, prostě tam je a nikdo s tím nic neudělá.

    • OKO OKO napsal:

     Přesně tak 🙂 Vyvracet to Martinovi Horusovi je ale asi ztráta času, jedná se o představu utkvělou 🙂

     • MartinHorus MartinHorus napsal:

      Já i miliony normálních lidí této Planety se snažíme vrátit Pluto tam kam patří a to je do Planetární rodiny naší Sluneční soustavy. To co někteří astronomové předvedli je Galaktická ostuda. Jestli tohle je pro někoho utkvělá představa či potažmo definice čehosi je úplně jedno.

      • OKO OKO napsal:

       Pro mne jsou podstatné zcela jiné věci, jako například zda má nebo nemá zdroj vnitřního tepla a tedy zda může být pod povrchem voda v kapalném stavu. To, na jakém je zrovna seznamu mne vůbec nebere. Mně je srdečně jedno, jestli je Pluto v kategorii „Planeta“ nebo „Trpasličí planeta“. V žaludku mi to nijak neleží a nechápu, proč by někomu mělo.  Říkáme to tady horem dolem, ale ty si pořád vedeš svou, proto ta poznámka o „utkvělé představě“.

       Jsem zvědavý na ten Sueneého připravovaný článek, snad to bude o nějakých nových zajímavých zjištěních a ne o polemice, zda Pluto patří/nepatří do kategorie „Planeta“. To by byla vážně už nuda nudoucí 🙂

       • MartinHorus MartinHorus napsal:

        Jestli umíš pracovat s internetem, podívej se sám, nemusíš čekat na Sueneého článek, nebo číst moje komentáře o Plutu. Jestli máš logický úsudek zjisti si o této Planetě vše podstatné. Mě je srdečně jedno jestli pár omezenců vyškrtlo Pluto z nějakého přihlouplého seznamu planet v kterém desítky planet stejně chybí...tady jde o princip, což ty ani M vůbec nechápete a ono se ani není co divit.

        • M napsal:

         Jaký princip? Nepamatuji, že byste tu nějaký popsal.

         • MartinHorus MartinHorus napsal:

          Pluto už jsme tu řešili mnohokrát. Myslím tím princip normálnosti..než se zeptáš obvykle o co jde, tak se zamysli proč vy / skeptici / vidíte věci jinak než ti s kterými se tu stále přete.

          • OKO OKO napsal:

           Tady se přeme o ho…

          • MartinHorus MartinHorus napsal:

           ..vně

           až se budou vytvářet výzkum s výsledky normálně, což se zatím neděje, tak z toho nebudou exkrementy

          • M napsal:

           Princip je ten, že to je jen nálepka pro skupinu věcí, která má nějaký společný znak, jenž jsme si my lidi vybrali pro jejich škatulkování. A to proto, aby se nám snadněji komunikovalo a nemuseli věci vyjadřovat opisem. Takhle je to s většinou podstatných jmen v jazyce.

           Prostě je to nějak zavedeno a Plutu je úplně jedno, jak mu říkáme, to tam prostě obíhá a vypadá stále stejně. Vážně nevím, proč tak vehementně trváte na tom, že by Pluto mělo být na seznamu planet. Už tu na to jednou padl dotaz, odpovědi jsme se nedočkali.

          • MartinHorus MartinHorus napsal:

           Princip normálností v případě Pluta je ten, že Pluto je Planeta stejně tak jako spousta jiných opomíjených Planet. Menší planetka je také planeta, to samé jako trpasličí křeček je pořád křeček.

          • M napsal:

           Zkrátka tu máme celou řadu těles, která obíhají kolem Slunce. Od Jupitera až po zrnka prachu. A protože jsou v jejich velikostech, rozložení a dalších mnoha aspektech signifikantní rozdíly, tak jsme si je my lidi roztřídili do různých kategorií, aby se nám o tom snáze mluvilo. Stejně jako jsme si to tak udělali ve všech jiných oblastech.

           Pokud myslíte, že v tom odlišení planet je nějaká zásadní logická chyba, která brání srozumitelností a měli bychom to třídit jinak, můžeme o tom diskutovat. Jak už jsem psal, otázka na to, podle čeho byste dával tělesům nálepku planeta, už tu zazněla a dosud jste se nevyjádřil.

 3. OKO OKO napsal:

  To, jestli Pluto bude/nebude na seznamu těles splňujících kritéria pro označení „planeta“, je naprosto, ale naprosto, nepodstatné 🙂 Časem se to bude jistě dále měnit (jen omezenci setrvávají na svých názorech nehledě na nové skutečnosti). Takže podstatné je, že teď toho o Plutu (a dalších tělesech SS) víme více, než dříve.

  • MartinHorus MartinHorus napsal:

   Vytváření seznamů, škatulkování dle hloupých kritérií jsou nesmysly. Ve sluneční soustavě je mnoho Planet a všechny patří do Vesmírné rodiny. http://www.astro.cz/images/obrazky/velke/065805.png

   • M napsal:

    Takže jste například proti zavedením pojmů jako „potravina“, což není nic jiného než seznam věcí, pro které je zavedené kritérium, že se dají jíst?

    Já nevím, podle mě to dost usnadňuje komunikaci. Stejně tak si myslím, že je užitečné mít pojmy jako hvězda, kometa, planeta, meteorit, měsíc atd. Říkat tomu všemu nezaškatulkovaně „vesmírná tělesa“ a například měsíc popisovat jako „vesmírné těleso, která obíhá kolem jiného vesmírného tělesa, která obíhá kolem jiného vesmírného tělesa, ve kterém probíhá termojaderné slučování“ je teprve nesmysl.

    Někdy je to škatulkování problém, protože v přírodě často mezi věcmi není ostře definovaná hranice. Například nelze dost dobře odlišit pojmy „kontinent“ a „ostrov“. To je zkrátka historicky zavedené a používáme to tak, jak tomu rozumíme. Stejně tak se špatně oddělují planety od planetek a opět historicky jsou planetami nazýváno několik málo těch nejdominantnějších těles obíhajících Slunce.

    Jak výstižně napsal OKO, fakticky je úplně jedno, jakou čemu dáme nálepku a jestli status planeta ponese deset těles, nebo sto. To je pouze naše volba, která nám má nějak usnadnit komunikaci, tedy jak nějakou skupinu věcí se společným znakem nazvat jednoduše jedním slovem. Historicky je to dáno tak, že planetami nazýváme velká dominantní tělesa obíhající Slunce – tak dominantní, že až na dvě nejvzdálenější je lze všechny vidět i očima bez použití dalekohledu jako velmi jasné body. A to reflektuje i ta definice, která brání tomu, abychom měli v jedné skupině 8 velkých těles a desítky drobných těles, která ve svém regionu nejsou nijak významná. Čili pro naše potřeby je ten pojem myslím nastaven dobře, alespoň do doby, než vyplave na povrch nějaká nová skutečnost. Jak už tu ale padlo, je to úplně jedno a nevím, proč se v tom neustále vrtáte. Tím spíš, že už tu ta situace byla několikrát vysvětlena.

    A mimochodem, žádný návrat Pluta mezi planety potažmo změna definice planety se nechystá, to je jen senzační titulek.

Napsat komentář