«« »»

Ollantaytambo: 50 obrázků, u kterých vám spadne čelist

Ollantaytambo je beze sporu jedno z nejúžasnějších míst na Zemi. Zahalené tajemstvím, odborníci nejsou schopni vysvětlit, jak staré kultury postavily toto megalitické místo před tisíci lety bez moderních nástrojů. Tento starobylý komplex se nachází v nadmořské výšce kolem 3000 metrů. Je považován za jeden z nejdůležitějších a největších starověkých inckých míst v Peru. Zajimavé je, že mnoho odborníků se shoduje na tom, že Ollantaytambo dokonce ještě předchází samotnou říši Inků.

Ale co dělá Ollantaytambo tak speciálním? Tento komplex představuje nejpůsobivější megalitovou práci v jižní Americe. V Ollantaytambo najdeme masivní žulové bloky – některé z nich přesahují hmotnost 70 tun. Většina kamenných bloků použitých při stavbě Ollantaytambo byla těžena přímo z hory, která se nachází na druhé straně údolí. Skutečným tajemstvím zůstává to, jak lidé ve starověku před tisíci lety dokázali přemístit tyto mohutné kamenné bloky.

Ztracená starověká technologie?

Skutečnost, že Ollantaytambo stále ještě stojí, vedlo mnoho odborníků k otázce, zda byly v procesu budování používány neznámé techniky. Snad ve vzdálené minulosti, ještě před Inkou, starověká civilizace disponovala pokročilou technologií, která jim umožňovala přesně tvarovat, lámat, přepravovat a postavit na místo neuvěřitelné bloky kamene, které jsou výzvou i pro moderní inženýry dnes.

Jedním z nejpozoruhodnějších rysů Ollantaytambo je bezesporu – nikdy nedokončený – Chrám Slunce.Tato masivní konstrukce se může pochlubit ŠESTI MASIVNÍMI monolity, které byly sestaveny tak, jako kdyby stavitelé neměli nejmenší problém s hmotností masivních kamenných bloků.

Úroveň přesnosti v Ollantaytambo je něco mimořádného. Přesně tvarované rohy některých kamenů zanechaly nesčetně odborníků bezradnými. Mnoho tvůrců se shodlo na tom, že stavitelé tohoto megalitického komplexu museli mít nástroje s vysokým obsahem křemičitých krystalů, kaleného uhlí nebo kobaltové oceli, aby dosáhli toho, co stvořili. Nebyl tam však do dnešního dne nalezen jediný nástroj.

Jediná věc, kterou lze říci o Ollantaytambo, je to, že se jedná o starodávný zázrak strojírenství a architektury, je to pevnost a spletité město, a během historie byly kladeny spousty otázek o konstrukci tohoto starobylého místa. Někteří by souhlasili s tím, že Ollantaytambo se ve složitosti shoduje nejen s prastarými místy poblíž Tiahuanaco a Puma Punku, ale také s Velkou pyramidou v Gíze ležící na opačné straně planety.

Líbí se vám článek? Podpořte, prosím, překladatele v další práci a nastavte trvalý příkaz na transparentní účet: 2900794933/2010. Platby ze zahraničí IBAN: CZ8920100000002900794933, SWITFT: FIOBCZPP. Do zprávy pro příjemce uveďte prosím "DAR" a název článku nebo vyplňte VS: 17539 a SS: 100.

Napsat komentář