Oportunity našlo na Marsu pozůstatky pitné vody

86944x 01. 07. 2013 1 čtenář

Vozítko Oportunity z NASA učinila na Marsu úžasný objev: prokázala, že v minulosti na rudé planetě existovala pitná voda. Podle posledních objevů, které vozítko provádí již dlouhých 9 let, voda na Marsu byla nejspíš kyselá.

Od roku 2011 solárními panely poháněná vozítko Oportunity na šesti kolech prozkoumala kráter Endeavour. Ten je zatím největší z pěti kráterů, které vozítko již prozkoumala.

V kráteru Endeavour našla vozídko minerály, jejichž vznik datovala do první miliardy let Marťanské geologické historie. Když se vozítko vyškrábala po několika pokusech do nejvyšších pater světle zbarvené skály. Zde našel stopové zbytky jílových materiálů obsahující hliník. Z toho lze usuzovat, že byly vytvořeny pomocí interakce s pH-neutrální vodou.

Další kameny, které Oportunity testovala po mnoho let, potvrdily, že voda byla na Marsu určitě přítomna. Vědci  ale předpokládají, že byla kyselá a nevhodná pro udržitelný život.

The rock's high sulfur content and softness are probably evidence of past alteration by water. Image Credit: NASA/JPL/Cornell

„To je voda, kterou můžete pít.“, řekl vedoucí mise vozítka Oportunity – Steve Squyares.

V roce 2004 dvojčata-vozítka Oportunity a Spirit přistály každé na opačné polokoly Rudé planety. Byl zde předpoklad, že budou fungovat řádově tři měsíce. Ve skutečnosti vydržely fungovat mnoho let.

Spirit fungoval do roku 2010, kdy uvízl v písku a následně přestal komunikovat s kontrolou mise. Oportunity pokračuje ve sbírání cenných informací jak se pohybuje po povrchu Marsu. Přestože jeho hardware stárne, jsou to cenné zkušenosti. Poslední problém s flash pamětí, ale naštěstí se podařilo operátorům systém restartovat.

 

NASA's Mars Exploration Rover Opportunity used its panoramic camera (Pancam) to acquire this view of "Solander Point" during the mission's 3,325th Martian day, or sol (June 1, 2013). Credit: NASA/JPL-Caltech/Cornell Univ./Arizona State Univ.

Kuriosity, třetí a nejnovější vozítko NASA na povrchu Marsu, přistála na Rudé planetě 5. srpna 2012. Je stále též aktivní a připravuje se na klíčovou misi v Marťanském pohoří. Již dříve v tomto roce Curiosity potvrdila, že kdysi na Marsu existovala pitná voda.

V roce 2010 skupina vědců o z Kolorádské university publikovala článek v Nature Geoscience magazínu s tvrzením, že před třemi miliardami let byla zhruba jedna třetina povrchu pokryta vodou. K těmto závěrům došli na základě údajů získaných z NASA vozítek a ESA orbitálního satelitu. Geologové se domnívají, že Mars měl řeky, jezera a oceán.

Oceán pokrýval přibližně 36% povrchu Rudé planety, což v konečném důsledku znamenalo 124 milionů kilometrů krychlových vody. To představuje 1/10 objemu vody na povrchu Zemi (ta má 1386 milionů kilometrů krychlových). Odpovídá to skutečnosti, že Mars je přibližně o polovinu menší než-li naše planeta Země.

 

An artist's concept portrays a NASA Mars Exploration Rover on the surface of Mars. Image credit: NASA/JPL/Cornell University

 

Zdroj: rt.com

Podobné články

8 komentářů k "Oportunity našlo na Marsu pozůstatky pitné vody"

Napsat komentář