«« »»

Optická iluze: kterým směrem se točí tanečnice?

Na jakou stranu se vlastně dívka otáčí? Ve směru hodinových ručiček anebo opačně?

Tanečnice

Pravdivá odpověď je: točí se libovolným směrem, podle toho jak se vám zachce…

Když se díváte na otáčející se siluetu tanečnice, směr pohybu si „domýšlí“ váš mozek. A protože ten nemá uložený žádný pevně daný vzor, točí se dívka pro někoho doprava, pro jiného doleva. Může se i stát, pokud ji budete nějakou chvíli pozorovat, že se najednou směr změní. To všechno jsou hrátky našeho mozku.

Abychom mohli pochopit, jak to funguje, označíme si levou stranu baletky červeně a pravou modře a podíváme se znovu:

Jestliže se vám tanečnice točí po směru hodinových ručiček, máte v ten moment aktivnější levou mozkovou hemisféru (logika, analýza); pokud se otáčí doleva, pravou hemisféru (intuice, emoce). V případě, že průběžně mění směr, je práce obou hemisfér vyvážená.

Tanečnice

Když se díváte na tančící dívku ještě s někým, stává se často, že každému se pohybuje na jinou stranu, podle toho, kterou část mozku má každý z vás v tu chvíli aktivnější.

Tato „hříčka“ pochází z dílny japonského designéra z Hirošimy, Nobuyuki Kayahary, který ji stvořil v roce 2003.

Optická iluze: kterým směrem se točí tanečnice?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...
Líbí se vám článek? Podpořte, prosím, autory a překladatele v další práci a nastavte trvalý příkaz na transparentní účet: 2900794933/2010. Platby ze zahraničí IBAN: CZ8920100000002900794933, SWITFT: FIOBCZPP. Do zprávy pro příjemce uveďte prosím "DAR" a název článku nebo vyplňte VS: 07745 a SS: 100.

6 Responses to Optická iluze: kterým směrem se točí tanečnice?

 1. Arkanio napsal:

  Není to náhodou s těma hemisférama a směrem otáčení baletky naopak? 🙂

  • jablon napsal:

   Proč by to mělo být naopak? Máte argumenty?
   Měla jsem odobí, kdy se mi točila pouze doleva, případně měnila směr. Opravdu je zajímavé dívat se na „hříčku“ s někým jiným. V posledních dvou letech, kdy se nacházím v podstatě na okraji společnosti, točí se mi doprava.

   Omlouvám se, ale zde bych chtěla uvést i původ „hříčky“, poslal mi ji před několika lety můj ruský přítel (nejvyšší IT v Sberbanku), který vloni zemřel na rakovinu slinivky a k němu se dostala od našeho dalšího společného přítele, který je v současnosti uznáván za nejlepšího japanistu v RF.

  • OKO OKO napsal:

   To záleží, jestli stojíte čelem do dveří nebo čelem ze dveří 🙂

 2. Martin Horus Martin Horus napsal:

  zajímavé by bylo přidat anketu

Napsat komentář