Originální fotografie a zajímavá fakta ze života Nikoly Tesly

5188x 05. 12. 2017 1 čtenář

Nikola Tesla

Nikola Tesla (1856 – 1943) byl vynikající vědec, který předběhl svoji dobu. Nazývali ho vládcem světa, pánem blesků a dokonce ztělesněním vyššího rozumu. Jeho jméno znají všichni svědomití žáci, ale ne každý ví, že se dochovalo velké množství pravých fotografií a to jak vědce, tak i jeho laboratoře. Kolem jeho téměř mýtické osobnosti také kolovalo hodně legend, fám a vtipů. Vybrali jsme pro vás pět zajímavých, a jak se zdá i důvěryhodných faktů, které popisují Teslovi životopisci.

Nikola Tesla ve své laboratoři

  1. Narodil se za bouřky

Narodil se v noci z devátého na desátého července 1856 v době, kdy bouře dosahovala svého vrcholu. Podle rodinné pověsti porodní bába lomila rukama a blesky považovala za špatné znamení. Prohlásila, že novorozeně bude dítětem temnoty, ale jeho matka na to odpověděla: „Ne, bude to dítě světla.“

Nikola Tesla s elektrickou žárovkou

  1. Technologii pro smartphony vymyslel již v roce 1901

Přestože vědec disponoval vynikajícím intelektem, když přišlo na praktickou realizaci myšlenek, pak už, podle slov autora Teslovy biografie Bernarda Carlsona, tak dobrý nebyl. Během soupeření, které vyústilo ve vynález transatlantického rádia, popsal Tesla svému sponzorovi a obchodnímu partnerovi J. P. Morganovi nápad ohledně nového způsobu okamžité komunikace. Ten spočíval v tom, že by se kótované cenné papíry a telegramy posílaly do jeho laboratoře, kde by je překódoval a každé by přidělil novou frekvenci. Jak dále vysvětlil, zprávy by se musely vysílat do zařízení, které by se vešlo do jedné ruky. Jinými slovy, v podstatě předpověděl mobilní spojení a internet.

„Jako první se začal zamýšlet nad informační revolucí z hlediska předávání informace individuálním uživateli“, napsal Carlson. Stejně tak Tesla přišel na myšlenku týkající se radaru, rentgenu, paprskové zbraně a radioastronomie, i když jím technicky nebyly uskutečněny.

Mark Twain se účastní jeho experimentu s elektřinou

  1. Přinutil Marka Twaina „provětrat střeva“

Jedna z proslulých legend o excentrickém Teslovi říká, že ve své manhattanské laboratoři postavil zařízení simulující zemětřesení, které během testů téměř zničilo celou oblast.

Ve skutečnosti to ale nebyl přístroj určený pro kontrolované zemětřesení, ale vysokofrekvenční mechanický oscilátor. Píst, nainstalovaný nad plošinou, jej přinutil aktivně vibrovat.

Jednou k sobě do laboratoře Tesla pozval Marka Twaina. Všichni věděli, že spisovatel, kterého Tesla znal z klubu gentlemanů, měl problémy s trávením. Vědec mu nabídl, aby vyzkoušel funkci mechanického oscilátoru. Zhruba za půldruhé minuty Twain rychle seskočil z plošiny a utíkal na toaletu.

Nikola Tesla

  1. Perly ho silně rozčilovaly

Tesla z duše nesnášel perly. A to až do takové míry, že se doslova odmítal bavit s ženami, které je nosily. Jednou poslal domů sekretářku, která nebyla dost opatrná a vzala si je. Nikdo neznal skutečnou příčinu takové idiosynkrazie (nevšední, odlišný prvek chování nebo projevu, zvýšenou přecitlivělost, mnohdy až nepřekonatelný odpor vůči něčemu nebo někomu, pozn. překl.), ale byl znám jako estét a disponoval velmi specifickým smyslem pro styl. Věřil tomu, že aby se člověk stal úspěšným, musí také jako úspěšný vypadat. Každý večer přicházel k večeři v bílých rukavicích a byl hrdý na svůj elegantní oblek. Carlson tvrdí, že každá Teslova fotografie musela ukazovat jenom jeho „vítěznou stranu“.

Nikola Tesla

  1. Měl fotografickou paměť a trpěl chorobným strachem z bakterií

Byl známý svojí schopností zapamatovat si knihy i jakékoliv výjevy a „skladovat“ v hlavě představy nových vynálezů. Ke všemu měl ještě mimořádně živou představivost, která mu umožňovala reprodukovat podrobné trojrozměrné zobrazení již jednou uviděných objektů. Kromě jiného mu tato schopnost pomáhala kontrolovat příšerné noční můry, kterými trpěl od samého dětství.

Podle slov Carlsona je právě jí vděčný za to, že se z něj stala mystická a excentrická osobnost popkultury. Dalším důvodem planých pomluv se stala jeho fanatická posedlost osobní hygienou, jež se rozvinula díky choleře, kterou prodělal v dospívání a která ho téměř stála život.

Tesla v laboratoři, rok 1910

Podobné články

Napsat komentář