«« »»

Osvoboďme energii od rozvodné sítě

Justin Hall-Tipping prezentuje na TEDTalks nové technologie, které umožní vyrábět elektrickou energii lokálně tam, kde je potřeba.

Princip technologií vychází z nanočástic. První vynález umožňuje vytvářet okenní tabule skla, které dokáží měnit světelnou propustnost podle vnější a vnitřní teploty. To lze využít na automatickou termoregulaci. Druhý vynález zase dokáže převádět infračervené světlo na elektrony a ty pak zobrazit. V praxi to znamená, že lze vytvořit jednoduché zařízení, které umožní vidět ve tmě. Když se to spojí dohromady, vzniká unikátní vynález, který dokáže vytvářet světlo.

Představte si okna, která v noci emitují světlo místo Slunce. V místnosti normálně vidíte a dokonce vidíte ven, téměř jako kdyby byl jasný den!

Výhodou těchto technologií je ten, že se nemusí omezovat jen na tabule skla. Jsou to vlastně speciální fólie, které lze různě tvarovat a ohýbat.

Prohlédněte si video: Osvoboďme energii od rozvodné sítě (české titulky)

Líbí se vám článek? Podpořte, prosím, autory a překladatele v další práci a nastavte trvalý příkaz na transparentní účet: 2900794933/2010. Do zprávy pro příjemce uveďte prosím "DAR" a název článku nebo vyplňte VS: 00406 a SS: 100.

One Response to Osvoboďme energii od rozvodné sítě

  1. S. napsal:

    Problém solárních technologií netkví ve výrobě, ale ve skladování. Fólie v okně je fajn, jenže posvítit si potřebuji v noci – právě tehdy, když na to okno ani na fólii nedopadá světlo.

Napsat komentář

Líbí se vám naše stránky?

Podpořte prosím autory a překladatele trvalým příkazem na transparentní účet: 2900794933/2010
nebo pomozte s překlady.