Plánované lety k Měsíci a Marsu

36148x 20. 04. 2013 1 čtenář

Dne 28.1.2013 vyšel na Technet.cz článek: Podívejte se, co všechno letos poletí do kosmu. Velký přehled startů. Článek obsahuje velmi rozsáhlý přehled informující o letech civilních a hlavně vojenských satelitů do Vesmíru. Obecně o jejich funkci a  smysluplnosti by se dalo polemizovat. Celý výčet je zakončen sekcí K Měsíci a Marsu, která stojí za bližší pozornost.

Uvádí se:

Na 12. srpna je… určen start … s malou sondou NASA LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Experiment) o hmotnosti 130 kg, která se stane družicí Měsíce ve výšce 50 km a primárně bude studovat řídkou měsíční atmosféru (globální hustotu, složení a časovou variabilitu) a prachové částice v okolí Měsíce… První tři měsíce budou určeny základnímu výzkumu, závěrečných devět měsíců technickým záležitostem (mj. testům optické komunikace laserovým signálem).

Podíváme-li se do wikipedie, dozvíme se:

Měsíc má relativně nevýznamnou a řídkou atmosféru. Atomy v takto řídké atmosféře se vzájemně téměř nesrážejí (jejich střední volná dráha je srovnatelná s velikostí Měsíce). Jedním ze zdrojů této atmosféry je odplynování — uvolňování plynů, například radonu, který pochází hluboko z měsíčního nitra. Dalším důležitým zdrojem plynů je sluneční vítr, který je rychle zachycován měsíční gravitací.

Jinými slovy, obecně se má za to, že Měsíc žádnou atmosféru nemá. Jsem tedy překvapen, že se relativně nevýznamné a řídké atmosféře věnuje celý vědecký výzkum se sondou k tomu určenou. Že by to byla zase nenápadná mediální příprava na změnu paradigmatu?

Dále se v článku dozvíme:

Na 18. listopadu je na Cape Canaveral připravován start … s kosmickou sondou … o hmotnosti 903 kg, která má být 22. září roku 2014 navedena na oběžnou dráhu kolem Marsu ve výšce 150 – 6 200 km, z níž má nejméně rok studovat atmosféru Marsu a objasnit dopad ztráty původní atmosféry na klimatické změny planety.
K Marsu se má ve stejnou dobu rovněž vydat první indická sonda Mangalyaan (hindsky loď k Marsu), … Kolem 21. září 2014 bude převedena na dráhu kolem Marsu, z níž má být zahájen výzkum. Sonda ponese pět přístrojů o celkové hmotnosti asi 15 kg.

I vpřípadě sond pro Mars je primární pozornost věnována atmosféře. Je to jen náhoda? Tomu se mi nechce moc věřit.

A finále roku patří Číně:

V posledním čtvrtletí roku má z čínského kosmodromu Xichang Satellite Launch Center (Si-čchang) startovat raketa Long March 3B, která má vynést k Měsíci sondu Chang´e 3. Asi 1 200 kg těžké zařízení má přistát na povrchu v oblasti Sinus Iridium a vysadit tam malý „lunochod“ o hmotnosti 120 kg. Bude to první čínské přistání na Měsíci. Celkově projekt připomíná Lunu 24 vypuštěnou před 37 lety.

Jsem zvědav, zda nám čínský lunochod ukáže už konečně fotografie z povrchu Měsíce v kombinaci s hvězdnou oblohou. Pokud ne, pak ať zveřejní cokoliv, budou to zase jen velice dobře zpracované fotografie v grafickém editoru.

Podobné články

3 komentářů k "Plánované lety k Měsíci a Marsu"

 • S napsal:

  Zkusil jste si někdy vyfotografovat Měsíc zároveň s hvězdami? Stačí na to jakýkoliv fotoaparát s delším zoomem.

  • admin napsal:

   Tady nejde o Měsíc a hvězdy z povrchu Země. Tady jde o hvězdy z povrchu Měsíce!

   • S. napsal:

    Je úplně jedno, z jaké vzdálenosti povrch Měsíce fotíte. Při odrazivosti kolem 7-12% bude každý jeho čtvereční metr, osvícený Sluncem, zářit přibližně jako 1000W halogenový reflektor. Hvězdy jsou vedle takové záře neviditelné.

    Hvězdy by byly vidět jen tehdy, pokud by se fotilo na noční straně.

    Zdůvodnění:
    Slunce dává asi 500-600W viditelného světla z celkových 1400 W záření na čtvereční metr, po 7% odrazu od povrchu zbývá asi 40W. Halogenový reflektor přemění na světlo asi 40W z 1000W elektrického příkonu – neboli přibližně stejně.

    Druhý pohled:
    Pro focení povrchu Měsíce je třeba nastavit clonu f/11, čas 1/100, ISO 100.
    Pro focení jasnějších hvězd je třeba nastavit při stejném ISO a cloně čas alespoň 10 sekund. Z něčeho, co se hýbe (třeba z ruky) to prostě při tomhle času vyfotit nejde.

Napsat komentář