Pod písky Sahary objevena obrovská dávná řeka Tamanrasset

4616x 28. 11. 2015 1 čtenář

Vědci objevili koryto řeky pomocí radiolokačního pozorování přístroje PALSAR (Phased Array type L-band Synthetic Aperture Radar) z japonské družice ALOS (Advanced Land Observing Satellite). Třírozměrné snímky umožnily badatelům zpozorovat rovnoměrné okraje dávných vodních kanálů, ukrytých pod pískem současné pouště.

Řeka Tamanrasset existovala zhruba před pěti tisíci lety. Se vší pravděpodobností pramenila na jihu pohoří Atlas a Ahaggar v dnešním Alžíru. Řeka s mnohočetnými přítoky měla délku více než 500 kilometrů a v oblasti Mauretánie se vlévala do Atlantického oceánu.

Vědci předpokládají, že se dříve v povodí Tamanrassetu pěstovaly rostliny a choval dobytek hojnou měrou, a k úplnému vysušení došlo pak v průběhu dvou tisíc let.

Pokud by řeka existovala ještě dnes, zařadila by se svojí délkou na 12. místo mezi největší toky na Zemi.
Objevují se vědecké důkazy o existenci řek na místech v Africe, kde jsou dnes pouze pouště. Je možné, že pouště nejsou tak staré, jak se vědci domnívají. V rubrice středověké mapy si můžete všimnout řek v Africe, které dnes již neexistují. Například na mapě Gerharda Mercatora z roku 1587 je na území dnešní Sahary zakresleno několik řek. Je možné, že se jednu z nich podařilo najít pomocí radaru.

Podobné články

Napsat komentář