Pod vodou odkryto ztracené město Heracleion

212413x 10. 11. 2018 1 čtenář

Ještě nedávno se o přístavním městě Heracleion mluvilo jako o bájné legendě. O městě se zmiňují staří Řekové, Thonis a Egypťané.

Heracleion

Ztracené město bylo objeveno týmem z Evropského institutu pro podvodní archeologii (IEASM). Ten zjistil, že mystické město se nachází hluboko ponořené ve vodách Středozemního moře.

Pozůstatky města byly nalezeny asi 6,5 km od pobřeží Egypta a přibližně 9 metrů pod zátokou Aboukir a to v roce 2000. Tým pod vedením francouzského podmořského archeologa Dr. Franka Goddio objevil mnoho ruin. Mezi nimi monolitické kaple, obří sochu z červené žuly boha Hapi a největší známou flotilu starých lodí. Byla to právě kaple, která přivedla Goddio na myšlenku, že tohle je ve skutečnosti to ztracené město.

Barry Cunliffe říká:

„Archeologické důkazy jsou naprosto ohromující. Díky tomu, že město leželo nedotčené a chráněné v písku na mořském dně po staletí, je vše skvěle zachováno.“

Není zatím zcela jasné, jak se mohlo celé město potopit. Goddiho tým věří, že příčinou mohla být bahnitá jílovitá nestabilní půda z nedaleké zátoky Aboukir, která ztratila svoji pevnost pod tlakem velkých budov. Tím mohlo dojít k zaplavení.

Tým též věří, že příčinou mohla být nezvykle velká potopa nebo zemětřesení, případně kombinace obojího ve spojení s nestabilní horninou, mohlo zapříčinit potopení města.

Jak město vypadalo se můžete podívat v následujícím dokumentu:

Podobné články

2 komentářů k "Pod vodou odkryto ztracené město Heracleion"

Napsat komentář