«« »»

Pod vodou odkryto ztracené město

Socha boha Hapi

Ještě nedávno se o přístavním městě Heracleion mluvilo jako o bájné legendě. O městě se zmiňují staří Řekové, Thonis a Egypťané.

Ztracené město bylo objeveno týmem z Evropského institutu pro podvodní archeologii (IEASM). Ten zjistil, že mystické město se nachází hluboko ponořené ve vodách Středozemního moře.

Pozůstatky města byly nalezeny asi 6,5 km od pobřeží Egypta a přibližně 9 metrů pod zátokou Aboukir a to v roce 2000. Tým pod vedením francouzského podmořského archeologa Dr. Franka Goddio objevil mnoho ruin. Mezi nimi monolitické kaple, obří sochu z červené žuly boha Hapi a největší známou flotilu starých lodí. Byla to právě kaple, která přivedla Goddio na myšlenku, že tohle je ve skutečnosti to ztracené město.

„Archeologické důkazy jsou naprosto ohromující,“ říká ve své zprávě sir Barry Cunliffe, významný archeolog na Oxfordské univerzitě. „Tím, že to leželo nedotčené a chráněné v písku na mořském dně po staletí, je vše skvěle zachováno.“.

Francouzská a Německá televize plánuje na 11. května 2013 odvysílat zvláštní dokumentární pořad o 13 letech vykopávek týmu Goddio a jeho IEASM. Pořad se má jmenovat Potopené Egyptské město – odhalení legendy.

Není zatím zcela jasné, jak se mohlo celé město potopit. Goddiho tým věří, že příčinou mohla být bahnitá jílovitá nestabilní půda z nedaleké zátoky Aboukir, která ztratila svoji pevnost pod tlakem velkých budov. Tím mohlo dojít k zaplavení.

Tým též věří, že příčinou mohla být nezvykle velká potopa nebo zemětřesení, případně kombinace obojího ve spojení s nestabilní horninou, mohlo zapříčinit potopení města.

 

Zdroj text a foto: Lost Underwater City Uncovered

Napsat komentář