«« »»

Pohled z ISS na Zemi: kam zmizely hvězdy a proč opět falšují záběry z vesmíru?

Záběry z vesmíru jsou jistě vždy úchvatné! Pohled na naši planetu Zemi z téhle perspektivy k tomu také patří. Přesto mne vždy přijde na mysl otázka, který dobrák ve Photoshop vygumoval všechny hvězdy? Neustále nám vtloukají do hlavy: Ale to přeci nejde, nemáme tak citlivé kamery, aby byla vidět Země a ještě hvězdy v pozadí. Světlo Slunce je přehluší.

Jistě lze najít fyzikální opodstatnění, pro toto tvrzení. Pak by ale měla zaznít další otázka, kdy už konečně vytáhnete z šuplíku tu kameru, která to dokáže, kde uvidíme doopravdy obojí a nebo kde bude vidět alespoň neosvětlená část Země a hvězdy v pozadí?

Trabantem napříč Austrálií a dál do Asie. Noční obloha.

Stejný problém se tu diskutoval v souvislosti s misí Apollo, kdy astronauté nevyfotili jediný záběr z povrchu Měsíce nebo z odvrácené strany Měsíce zachycující hvězdy v prostoru Vesmíru. Přitom v roce 2016 skupina cestovatelů tzv. Žlutého cirkusu Dana Pribárně nafotila sérii v Australské buši sérii fascinujících fotek. Něco takového se v městských aglomeracích zahlušených světelným smogem vidí jen velmi obtížně.

Jest cosi shnilého v království NASA (… Dánském)!

Tím ale tenhle příběh nekončí. Stejně tak, jako se léta vedou spory o autentičnost záběrů z přistání na Měsíci během mise Apollo, množí se na internetu záběry z prostředí ISS, jak houby po dešti, s nálepkou „ISS Fake“.

Než vám představím nějaká videa, je nutné si uvědomit několik věcí:

 • Výpočetní technika virtuální reality je v dnešní době na takové úrovni, že pro nezkušené smysly je velmi obtížné rozpoznat, co je skutečnost a co je podvrh (fake).
 • Mnoho záběrů, které vám budu prezentovat využívá pro simulaci vesmíru tzv. modré/zelené pozadí a nebo modelování 3D objektů v reálném čase. Tedy není třeba žádná postprodukce. Dokáží to dělat v živém vysílání jen s relativně malým zpožděním. S těmito 3D objekty je navíc možné interagovat.
 • Proč by stálo někomu za to falšovat vysílání z vnitřního nebo vnějšího prostředí Mezinárodní vesmírné stanice (ISS)? Opět je zjevné, že tam venku je něco, co většina populace této planety Země z nějakého důvodu nesmí vědět, protože dle něčího názoru na to není ještě dostatečně připravena.

Co dokáže dnešní výpočetní technika? Podívejte se na jedno z videí, které se zabývá falšováním reality kolem ISS. Je v něm ukázáno prakticky, jak dnešní technologie CGI jsou pokročilé.

Konec konců, kdo jste viděl film Jamese Camerona: Avatar (2009), doporučuji se podívat na záběry z natáčení, kde se používaly technologie pro snímání interakce herců a virtuálního světa planety Pandora v reálném čase. A teď si vezměte, že i filmový průmysl v technologiích bude o pár kroků pozadu, než vojenskoprůmyslový komplex (NASA je vojenská organizace!)

Začneme maličkostmi. Astonautka Peggy si hraje s barevnými bonbony. Dívejte se pozorně, jak uchopí modrý bonbon, který je za rukou nikoliv v její ruce.

Ve stejném videu pak v čase 00:08:00 můžete vidět pohled ze stanice na planetu Zemi v pozadí s něčím, co mají být hvězdy. Jsou  tu však opět několik otázek:

 1. Proč výjimečně na nějakém záběru je něco, co má být hvězdnou oblohou a na většině záběrů je černo?
 2. Kde jsou ty hvězdokupy, které jsou vidět z buše a pouště jako je třeba Sahara?
 3. Proč hvězdy vylétávají z atmosféry Země?
 4. A co je zač ta bílá věc, která se v záběru v pravé části objeví v 10 minutě?

Další ukázkou práce falšování reality je následující kompilace, ze které bych vytáhl záběr z času 00:01:15. Astronaut letí prostorem stanice dozadu od kamery, pak změní směr do tunelu vpravo. Všimněte si, že zmizí dříve než, tím tunelem skutečně projde! Tohle by zjevně nadchlo i Davida Copperfielda. Nebo spíše ne, protože by to považoval za zfušovaný filmový trik.

Na stejném videu v čase 00:01:50 vidíme z našeho pohledu vlevo poskakujícího astronauta, kterému na malý okamžik zmizí kus hlavy. Zjevně v důsledku vybočení z prostoru natáčení, kdy okolní scéna je vytvořena překryvnou vrstvou o jednu úroveň výše.

O kousek dál, v čase 00:03:00, pak můžete vidět záběr z řídícího střediska NASA, kde se na prostřední velkoplošné obrazovce mihne záběr astronauta proti modrému rastrovanému pozadí. Ten samý astronaut je pak na obrazovce vpravo již ve finální filmové kompozici.

Ještě jednou to samé video v čase 00:10:24. Tentokrát je CGI přiznané, protože astronautka vyčaruje plyšovou hračku.

O pár minut dál pak můžete prakticky vidět, jak Microsoft prezentuje novou technologii integrace skutečné a virtuální reality v reálném čase. Je zde ukázáno mapování virtuálních objektů (zbraně, štíty) na fyzickou osobu (hráče) a interakce s virtuálními objekty (roboty). Opět připomenu, že tato technologie pro komerční použití je dávno překonána lepšími možnostmi. Steven Greer uvádí, že už v 60. letech byla k dispozici virtuální realita schopná simulovat útok mimozemšťanů podobně jako ve filmu Den nezávislosti (1996).

Kompletní rozbor problematiky najdete na YT Sueneé Universe ve videu

Líbí se vám článek? Podpořte, prosím, autory v další práci a nastavte trvalý příkaz na transparentní účet: 2900794933/2010. Platby ze zahraničí IBAN: CZ8920100000002900794933, SWITFT: FIOBCZPP. Do zprávy pro příjemce uveďte prosím "DAR" a název článku nebo vyplňte VS: 17344 a SS: 100.

14 Responses to Pohled z ISS na Zemi: kam zmizely hvězdy a proč opět falšují záběry z vesmíru?

 1. Standa Standa napsal:

  Odpovědi na některé otázky:
  1. Protože kamera, nastavená na snímání denní strany Země nebo Měsíce, nemůže zároveň zachytit nepřesvětlaný povrch a zároveň hvězdy. Je to mimo dynamický rozsah současných snímacích čipů, o klasických filmech ani nemluvě.

  2. Jsou na obloze. Ale je nutné je snímat po velmi dlouhou dobu nebo velmi citlivým čipem. Pokud by se do záběru dostalo zároveň něco, co je přímo osvětlené Sluncem, bude viděty jen světlý flek a hvězdy zmizí.
  Příkladem velmi dlouhého snímání je i ten snímek z pouště.

  3., 4. – nedaří se mi otevřít video z odkazu

  Co se týče hnězd z ISS, zkuste třeba tohle:
  https://www.youtube.com/watch?v=ev9oPUNaqXE
  Je to točené nad noční stranou Země a video je složeno z fotek focených na dlouhý čas (mnoho sekund na každý jednotlivý snímek) Proto se tam obloha pohybuje tak rychle. A proto jsou vidět hvězdy.

  • Martin Horus Martin Horus napsal:

   Většinou bývají videa a fotky od NASA doupraveny, jejich manipulace s falešnými a reálnými barvami je již celosvětově známa, takže bych je nebral jako směrodatné.
   Např. Měsíc je při vhodné konstelaci viditelný i během dne když je jasno a Slunce svítí, čímž ovšem nezpochybňuji vizualizaci samotných Hvězd.

   • Standa Standa napsal:

    Upravené jsou vždy úplně všechny fotky ode všech fotografů.
    Bez mnoha úprav – kdysi chemických a fyzikálních, dnes digitálních – se nelze dostat od fotonů, které vlétnou do objektivu, k obrazu na papíru či monitoru. Barby jsou také falešné – skutečnost by obvykle připadala lidem mdlá a nezáživná.
    Pokud fotíte analogovým či digitálním foťákem nebo mobilem, tak také produkujete fotky, které prošly mnoha úpravami.
    —-
    Měsíc je za dne vidět proto, že svítí podobně jasně, jako pozemské objekty, osvětlené Sluncem a navíc je dost velký. Hvězdy ale svítí mnohotisíckrát slaběji, proto za dne vidět nejsou.
    Kromě Měsíce lze někdy za dne za dobrých podmínek zahlédnout i Venuši. Tato planeta je ale mnohem jasnější, než nejjasnější hvězdy. Jednu nebo dvě nejjasnější hvězdy lze za dne někdy vysledovat pomocí vhodného dalekohledu. Pozorování okem nebo běžným fotoaparátem ale nestačí.

    • Martin Horus Martin Horus napsal:

     Slovem upravené bylo míněno “ manipulované “
     Slušný fotograf nedělá úpravy aby zmátl své okolí falzifikátem.
     Porovnej fotky z Curiosity stejnou technologií před několika léty s těmi současnými. Manipulace do očí bijící. Retuš podezřelých lokalit. Hýbající se kameny. Účelová změna barev a kontrastu, nelogická selfie, nejprve je obloha červená, pak modrá,
     Jestli ty na této nehorázné lži nevidíš nic podezřelého, tak je to k zamyšlení dvojnásob, protože podvod je páchán za účelem manipulace lidského vědomí.

     • Standa Standa napsal:

      Jako už jsem psal výše: všechny úpravy, které popisujete, dělá prakticky každý fotograf, pokud to za něj neudělá přímo jeho fotoaparát nebo fotolab.
      Konkrétně beze změny barev a kontrastu dnes nevyleze prakticku žádná fotka odnikud. I automatické retuše se dělají: zvlášť při skládání více snímků do jednoho většího obrázku,

      Pokud jakoukkoliv úpravu fotky považujete za lež, pak pravdivá není žádná fotka, již jste kdy viděl.

      Pokud chcete porovnat nějaké konkrétní fotky, dejte na ně prosím odkazy.

      • Martin Horus Martin Horus napsal:

       Moc dobře víš jak to myslím.

       • Standa Standa napsal:

        Popravdě řečeno moc nevím, jak to myslíte.
        Popsal jste řadu úprav, které se dělají s prakticky každou zveřejňovanou fotkou (zmeny barev, kontrastu, ořízkutí nechtěných motivů)

        Ideální asi bude, když ukážete několik těch fotek NASA, které jsou podel Vás zmanipulované a popíšete kritéria, podle nichž jste to odhalil a vedle toho ukážete přiklady jakýchkoliv jiných fotek, na kterých podle naprosto týchž kritétií odhalíte, že zmanipulované nejsou.

        • Martin Horus Martin Horus napsal:

         Omíláme stále to samé. Ty jsi zastánce tradiční skepse, jiní nevidí svět v růžovém světle, tak jak ho servírují právě ti kteří po desetiletí falšují Pravdivé hodnoty.
         Můžeme se zde vrátit v čase o rok, o dva, o tři, čtyři, pět let a uvidíme v naší diskuzi stále to samé, jen lidí kteří již nevěří tradičním paradigmatům přibývá.
         To je Pravý smysl a podstata Exopolitiky. Poklidná Revoluce za vyšší Hodnoty a odhalení největšího světového tajemství.
         I Tvůj kolega Olda – Oko dokáže již napsat “ Znepokojující indície „

         • Standa Standa napsal:

          Ano, stále to samé. Místo abyste zkusil navrhnout nějaký způsob posuzování fotografických materiálů a ten pak obecně uplatnil na jiné materiály tohoto webu systémem „padni komu padni“, tak přejdete do ad hominem módu a nesmyslných tvrzení o barvě světla.

          • Martin Horus Martin Horus napsal:

           Pokud máš krátkou paměť, mohu ti sem dát stovky odkazů kde jsme řešili Mars a barvy, je to však mrhání časem. Celý Svět ví že NASA klame a podvádí, možná že už jsi poslední kdo jim posílá mentální členské příspěvky.
           Mars nám ukáže svou pravou tvář ať se to Tobě nebo NASA líbí nebo nelíbí.

          • OKO OKO napsal:

           Jestli je podle někoho pravý smysl exopolitiky popírat skutečnost a ignorovat zjevná fakta, pak je to spíš jeho endoomezenost, co projektuje do pojmu Exopolitiky.
           Exopolitika je:
           „Exopolitika je obor zabývající se zkoumáním klíčových jedinců, politických příslušníků, státních, vojenských i soukromých institucí, které se zabývají fenoménem UFO v souvislosti s mimozemskou hypotézou. Vychází z předpokladu, že Země byla v minulosti a je i v současnosti neustále navštěvována různými rasami mimozemšťanů nebo mezihvězdnými sondami.“

          • Martin Horus Martin Horus napsal:

           Jaké skutečnosti máš namysli ?
           Ty lži kterými Vás Skeptiky oblbují ?
           Stanislav se mohl obhájit sám, nemusíš mu dělat stále webového právníka.

          • OKO OKO napsal:

           Standa opravdu nepotřebuje obhájce. To je snad jasné. Já vyjadřuji svůj názor.

          • Standa Standa napsal:

           Pro Martina: Pokud jste někde popsal postup, jímž lze obecně rozeznat zmanipulovanou fotografii (bez ohledu na to kdo ji pořídil), dejte na něj odkaz a vyzkoušíme ten postum na několika fotografiích z tohoto webu. Pokud jste takový postup nikdy neuvedl, tak nekecejte o stovkách odkazů.

Napsat komentář