Poklad žen z Pompejí

13552x 23. 08. 2019 1 čtenář

Archeologové zkoumají dům, který byl pohřben sopečným popelem v Pompejích před téměř 2000 lety. Našli úžasnou sbírku drahokamů a dalších úžasných předmětů, které patřily pravděpodobně ženám.

Nádherný dům tzv. Herkulovy zahrady byl vykopán roku 1953 a byl dlouho považován za jedno z nejkrásnějších míst v Pompejích. Pyšní se nádvořími plnými keřů a květin. Vchod vede na nádvoří, který umožňuje přístup do velké zahrady se zavlažovacími kanály. V této zahradě mohou být pěstovány květiny (růže, fialky, lilie..)

Pompeje – dům a zahrada

Starověké zdroje vysvětlují, jak byly tyto květiny použity k výrobě mastí. Ty byly skladovány a prodávány v malých terakotových a skleněných nádobách, kterése zde vyskytovaly ve velkém množství. Dům byl tedy používán také jako obchod pro výrobu a prodej parfémů.

Soška Herkula

Dům vděčí za svůj název mramorové sošce Herkula, který se nachází v malé aedicule ve východní části zahrady. Dům se datuje do 3. století před naším letopočtem. Patřil nejspíše bohaté římské rodině, ale v roce 79 našeho letopočtu Vesuv vybuch a pohřbil dům a zbytek Pompejí v sopečném popelu. Zbytky domu i lidé zemřeli pod nánosem popelu.

Vykopávky

Vykopávky v tomto místě trvají už desetiletí a člověk by si myslel, že už nic nového nevykope a nenajde.  Až do chvíle, než vědci objeví polorozpadlou krabici obsahující předměty, které pravděpodobně shromáždily služebnice nebo otrokyně, na které historie často zapomíná.

Drahokamy a drobné předměty se používaly k ozdobě nebo chránily před smůlou. Našly se v jedné z místností Zahradního domu. Jedná se nejspíše o předměty, které obyvatelé domu nestihli nebo nemohli odnést, než se přihnal osudný sopečný popel. Dřevo krabičky se rozložilo a zůstaly pouze bronzové panty, dobře uchované pod vulkanickým materiálem.

Nalezené předměty

Mezi nalezené předměty patří dvě zrcadla, kousky náhrdelníku, ozdobné prvky z bronzu, kosti a jantaru, amulety, lidská postava a další různé drahokamy (včetně Ametystu se ženskou postavou). Ve skle je vyryta hlava Dionýsa. Vysoká kvalita jantarových a skleněných materiálů, a také gravírování čísel potvrzují důležitost majitele.

Tyto šperky budou brzy vystaveny v Palestra Grande. Jsou předmětem každodenního života v ženském světě a jsou mimořádné, protože vyprávějí mikropříběhy, životopisy obyvatel města, kteří se pokusili uniknout erupci. Ve stejném domě bylo nalezeno 10 obětí, včetně žen a dětí. Na základě DNA se nyní snažíme vypátrat příbuzenské vztahy.

Krabice patřila pravděpodobně jedné z obětí. Zajímavé je, že mnoho z amuletů by mělo přinášet štěstí, plodnost a chránit před smůlou.

Smutnou realitou je, že zatímco my víme hodně o Pompejích a přírodní katastrofě, víme jen minimum o lidech, kteří žili v domě do posledních chvil. Oběti, které byly nalezeny v domě nemají jména, ale kvůli nálezům bude stát za to se s nimi seznámit.

Podobné články

Napsat komentář