Portály k mrtvým uvnitř vikingského domu

7997x 16. 09. 2019 1 čtenář

I když nám knihy a filmy Vikingy vykreslují ve všech možných podobách, co o nich skutečně víme? Je smutné, že o opravdových reálných vikinzích toho moc nevíme. Ale to se může změnit díky nové knize autorky Marianne Hem Eriksenové s názvem Architektura, společnost a rituály ve věku Vikingů.

Vikingská domácnost

Vikingská domácnost byla různorodá. Obyvately největších společenství (rodin) byl pár, konkubíny, podřízení, zvířata, hosté a také mnoho dětí. Vikingský dům ale neobývali pouze živí lidé. Archeologické nálezy naznačují, že i mrtví zde měli své místo. Například pod prahem jste tak mohli najít lidské kosti zemřelých příbuzných, nebo i dětí. Pro lidi bylo smysluplné pohřbívat části těla mrtvých pod práh. Věřilo se, že mrtví mohou chránit dům či posílit jejich majitele.

Některé domy dokonce obsahovaly to, co lze nazvat portálem mezi živými a mrtvými. Nejčastějším místem portálu byl právě práh dveří. Některé zdroje vypráví příběhy, kde je člověk vyvýšen nad práh dveří a má tak moc mluvit s říší mrtvých. Využívaly se také volně stojící portály (podobaly se zdobeným zárubním).

Archeologové také našli mnoho vybavení: hrnce, nože a železné prsteny. To vše mělo ve vikingské domácnosti svůj význam. Předměty byly obvykle pohřebeny ve dveřích nebo blízko nich, což naznačuje, že byly nejspíše využity jako talisman nebo artefakt k ochraně před magickými silami.

Video, kde můžete vidět prohlídku vikingského domu:

Podobné články

Napsat komentář