Preventivní vyšetření kyčlí

15080x 10. 03. 2013 1 čtenář

Platí, že člověk je do té míry zdravý, do jaké míry se cítí být zdravým. A také platí, že dokud si nezačnete něco s doktory, tak je vše v pořádku.

A teď si to převeďme na děti a to zejména na děti, které ještě neumějí mluvit (novorozenci, kojenci, …) a nebo i starší děti 1 až 6 let. Tedy děti, které ještě nemají vlastní názor.

V našem státě existuje spousta tzv. povinných vyšetření a povinných očkování (o těch v jiném článku). Mezi jednu z povinností patří preventivní vyšetření kyčlí.

Standardně se provádí ve třech krocích. První vyšetření se provádí ještě v porodnici, kdy ortoped prověří hybnost kyčlí novorozence. Vyšetření se provádí pohmatem. Následně se pošle dítě na další preventivní prohlídku zhruba po 3 týdnech a pak ještě jednou po 3 měsících. V těchto případech se už používá ultrazvuk.

Pokud vám doktor v porodnici sdělí, že vše je v naprostém pořádku, další preventivní vyšetření jsou skutečně jen nadstandardní prevence.

Za zajímavost stojí komentáře pod článkem Preventivní vyšetření kyčlí od MUDr. Martina Gregora na serveru Rodina.cz.

Komentář z 6.1.2007m 18:23:15, který vnímám jako naprosto klíčový, si dovoluji odcitovat:

My jsme museli v Česku podepsat revers, ze nechceme ultrazvuk/rentgen kyčlí…Manžel je lékař (Kanaďan/Jihoafričan) a byl z českého plošného vyšetřování dost překvapený. On je zvyklý, že kyčle se prohlíží pohmatem (rodinný lékař je schopný toto vyšetření udělat, není třeba ortoped), teprve možné problémy se posílají na rentgen…

V jiném článku na internetu se zase dočtete, že toto vyšetření je specialita hlavně západní a střední Evropy a v zemích třetího světa se neprovádí vůbec. Co z toho plyne? Že by v Africe a v Amazonii chodili o berlích? Řekl bych, že ne. Spíše se domnívám, že celá preventivní koncepce je založena na nesprávných předpokladech. Například v zemích třetího světa totiž nemají běžně kočárky a děti jsou od narození nošeny v šátcích. Tzv. „šátkování“ naše společnost objevuje teprve pár desítek let. Přitom si uvědomme, že naši předkové (a to nejen v Africe) žádné kočárky neměli. Kdyby to bylo tak klíčové, nepřežili bychom. Celé je to zase založené na deformacích, polopravdách a propagandě útočící na soudobou moderní společnost.

Jak jedna maminka trefně napsala do jiné diskuse: Jak se mám rozhodnout, když mi o tom nikdo nic neřekne a doktorka mi začne vyhrožovat, že pokud nedám své dítě vyšetřit, bude z něj mrzák.

A další rozdíl mezi chápáním lidí v moderní společnosti a mezi lidmi tam odjinud. Moderní společnost se snaží předat odpovědnost jednotlivce na státní systém, kdežto v zemích třetího světa je to implicitně naopak. Stačí se zajet podívat do Egypta a i jako turista pochopíte, že tam odkud pocházíte, je něco hodně špatně.

Podobné články

Jeden komentář k "Preventivní vyšetření kyčlí"

Napsat komentář