Případ Enfield vs film Conjuring 2

7994x 12. 08. 2016 1 čtenář

Kdy započalo řádění poltergeista?

Ve filmu se hlučný duch poprvé projeví večer 30. srpna roku 1977. Té noci se Janet svěří své matce Peggy, že se postel jejího bratra kolébá. Další večer uslyší ze schodiště paní Hodgsonová hlasitý zvuk. Vběhne do dětského pokoje a uvidí, jak se po podlaze posouvá prádelník. Chce ho zastavit, jenže ji přemůže neznámá síla a pokusí se ji v pokoji uvěznit.

Ve skutečnosti byl prvním projevem poltergeista pohybující se prádelník. „Uslyšela jsem, jak se vedle v pokoji něco posunuje,“ uvedla Janet v dokumentu, jenž se zabýval touto kauzou. „Matka si myslela, že za to můžeme my, že jsme příliš hluční. Řekla jsem jí, ať se jde přesvědčit sama. Na vlastní oči tak mohla vidět, jak se prádelník sám od sebe pohybuje.“

Bylo slyšet klepání?

Ano. Zde se shoduje film i realita. Rodina bylo z těchto zvuků tak vystrašená, že spali pouze v jednom pokoji a při rozsvíceném světle. Zvuky klepání potvrdil i jejich soused, který po tomto zážitku z jejich domu ve strachu utekl. Klepání je taktéž možné zaslechnout během rozhovoru Janet s novináři Daily Mail. V němž ovšem neslyšíme pouze zvuky, ale i hlas samotného poltergeista, který promlouvá skrze mladou dívku.

Obrácené kříže

Fikce. Jedná se pouze o filmový efekt. Obrácené kříže vlastně nejsou ani tradičním symbolem zla. Jsou poznávacím znakem svatého Petra, který se dal ukřižovat hlavou dolů, neboť byl přesvědčen, že není hoden toho, aby byl přibit na kříž stejným způsobem jako Ježíš.

Pomáhali rodině sousedé?

Ano. Sousedé Vic a Peggy Notthinghamovi se nabídli, že se pokusí přijít na kloub záhadným zvukům. „Když jsme tam přišli, bylo slyšet hlasité klepání: ze zdí, z ložnice a stropu,“ uvedl Vic. „Opravdu nás to vyděsilo.“

Skutečně Janet levitovala?

Ve filmu Conjuring 2 můžeme vidět scénu, kdy je Janet doslova přišpendlena ke stropu. Realita byla ale jiná. Vznášela se „pouze“ nad postelí nebo z ní byla vyhazována. Asi jako by se snažila ze svého lůžka vyskočit. „Bylo to ohromující,“ uvedla. „Nikdy jste totiž nevěděli, kde skončíte.“

Levitaci potvrdili i dva náhodní svědci, jež zrovna kráčeli okolo domu Hodgsonových. „Viděli mne, jak skáču proti oknu. Myslela jsem, že z něj vypadnu na ulici,“ řekla Janet.

JanetÚčastnili se vyšetřování tohoto případu démonologové Ed a Lorraine Warrenovi?

Ano, ale jen velmi krátce. Manželé Warrenovi navštívili rodinu v létě roku 1978 a zařadili se tak do zástupu vyšetřovatelů, kteří se na vyřešení tohoto případu podíleli. Film sice podsouvá domněnku, že Warrenovi byli hlavními vedoucími výzkumu, ovšem pravda je taková, alespoň dle výpovědi Guye Lyona Playfaira, který se v této věci hodně angažoval a poté také o ní napsal knihu, že přišli neohlášení a zdrželi se pouze jeden den.

Byla Janet posedlá duchem muže jménem Bill Wilkins?

Z dochovaných rozhovorů lze vyvodit, že ke změně hlasu byla Janet podporovaná ze strany vyšetřovatele Maurice Grosse. Jednoho večera totiž prohlásil, že aby projev poltergeista splnil všechny náležitosti, bylo by potřeba ještě uslyšet jeho hlas. Druhý den poté začala Janet promlouvat hlubokým mužským hlasem.

„Cítila jsem, jak do mne vstoupila síla, které by nikdo neporozuměl,“ řekla o čtyři roky později Janet. „Nerada na to vzpomínám. Nicméně si nemyslím, že byl ten duch skutečně zlý. Připadalo mi, že chce být pouze s naší rodinou. Že nám nechce ublížit. Umřel a chtěl konečně dojít klidu. A jediným způsobem, jak toho dosáhnout, byla komunikace skrze mne.“

Byl skutečně předchozím majitelem domu Hodgsonových Bill Wilkins?

Ano. Potvrdil to jeho syn, čímž podpořil i Janetino tvrzení, že muž zemřel v křesle v přízemí v obývacím pokoji na krvácení do mozku.

Začala se projevovat aktivita poltergeista po tom, co si děti hrály s tabulkou Ouija?

Ano. Poltergeist se projevil po použití tabulky Ouija.

Kolik dětí měla ve skutečnosti Peggy Hodgsonová?

Měla čtyři děti. Margaret, 12, Janet, 11, Johny, 10 a Billy, 7.

Byla Janet a její sourozenci ve škole oběťmi šikany?

Ano, Janet dostala přezdívku duchařská holka. Billy byl obtěžován podobným způsobem.

Opravdu se po domě pohyboval nábytek?

Jako nejdůvěryhodnějším svědkem se v tomto případě jeví policistka Carolyn Heeps, která uvedla, že sama pozorovala jak se křeslo, na němž Wilkins zemřel, pohybuje nad zemí. Dalších třicet svědků potvrdilo podobné úkazy. Mezi další projevy poltergeista patřil pohyb a levitace různých objektů, náhlé ochlazení vzduchu, fyzické ataky, louže vody na podlaze, nápisy na stěnách a samovolné vzplanutí.

Byla v této kauze policie nějakým způsobem nápomocná?

Ne. Zaznamenané úkazy nebyly trestným činem, tudíž se nejednalo o policejní záležitost.

Kdo ukončil řádění poltergeista?

Janet věří, že jim pomohl jeden kněz, který jejich dům navštívil v roce 1978. Aktivita poltergeista se notně zklidnila, nicméně se projevoval i nadále. Peggy čas od času slyšela zvuky a Billy, jenž žil v domě do doby než jeho matka zemřela, uvedl, že měl pocit, že je někým neustále sledován.

Conjuring 2

Je možné, že je celá kauza smyšlená?

Ano. Několikrát byly děti vyšetřovateli přistiženy u podvádění. Dále bylo podivné, že Janet ve většině případů údajně hovořila změněným hlasem pouze, když byla o samotě. Děti se poté k podvádění veřejně přiznaly, ovšem tvrdily, že 98% projevů poltergeista bylo skutečných.

V televizním rozhovoru z roku 1980 odpověděla Janet na otázku, jaké to bylo být pronásledována poltergaistem: „Nebyla jsem jím pronásledována,“ přičemž pohlédla na svou sestru, která ji se smíchem napomenula: „Buď zticha!“ Je možné, že Janet narážela na své přesvědčení, že duch ve své podstatě nebyl zlý; chtěl pouze dojít klidu. Na druhou stranu se mohla jednoduše podřeknout a vyjevit tak prostou skutečnost, že žádný poltergeist ve skutečnosti ani neexistoval.

Jak se po těchto událostech odvíjel život rodiny?

Janet se vdala velmi mladá a z domova odešla v 16 letech, její syn zemřel v 18 letech ve spánku. Mladší z bratrů umřel ve 14 letech na rakovinu. Billy se po matčině smrti odstěhoval.

Premiéru filmu Conjuring 2 Janet moc dobře nepřijala. „Když jsem se o tom filmu dozvěděla, moc mne to nepotěšilo. Vlastně jsem ani nevěděla, že se začal točit. Nedávno mi zemřel otec, takže o to více mě rozčílilo, že se bude zase vše znovu vytahovat na veřejnost.“

Projevoval se poltergeist i u nové rodiny, která se nastěhovala do bývalého domu Hodgsonových?

Ano. Rodina opět cítila, že je někdo neustále pozoruje. Z přízemí se také ozýval neznámý hlas. Když se nakonec jednomu z dětí v jeho pokoji zjevil tajemný muž, rozhodli se noví majitelé odstěhovat. V domě vydrželi pouhé dva měsíce.

Jelikož se jedná o velmi sugestivní filmový počin, začínají se kolem něj, stejně jako u Vymítače ďábla, shromažďovat různé mýty. Kupříkladu nedávný případ z Indie. Během promítání snímku se jednomu divákovi udělalo špatně. Byl převezen do nemocnice, kde však záhy zemřel. Když ho však chtěli zřízenci přemístit na jiné místo, zjistili, že se po těle slehla zem. Hlášena byla již také posednutí a různá zjevení, dostavivší se krátce po zhlédnutí filmu.

Jde o dobře promyšlený marketing, nebo je přece jenom na každém šprochu pravdy trochu?

 

Podobné články

Napsat komentář