Přírodní úkaz: Sníh na Sahaře

3975x 06. 02. 2018 1 čtenář

Na severu Alžíru, uprostřed saharské pouště, se v současné době říká „sáňkování zdar“. Sníh na Sahaře je velmi vzácný jev.

Městečko Ain Séfra bývá někdy označováno jako Brána Sahary. Za ním už totiž začínají nekonečné duny cihlově červeného písku. Sahara je nejteplejší poušť na světě. Teplota se zde v létě běžně pohybuje kolem 37°C až 40°C, ale v zimě je až minus 10°C. Ovšem srážky jsou zde vzácné, takže v létě prší vzácně a ani v zimě běžně sníh nepadá. Ale nedávno zde mohli lidé pozorovat neobyčejný fenomén: cihlově červené písečné duny před městem na severu Sahary byly přes noc pokryty několik centimetrů silnou vrstvou sněhu.

Neobvyklá zimní bouře přikryla 7. ledna 2018 červené písečné duny okolo pouštního města Ain Séfra bílým sněhem. V neděli v brzkých ranních hodinách napadalo v některých okolních oblastech až 40 centimetrů sněhu. V samotném městě Ain Séfra napadlo asi 5 centimetrů sněhu.

Studené horské oblasti

Sníh na žhavé poušti je neobvyklý úkaz. V záznamech z Ain Séfra lze nalézt jen tři případy nasněžení: 1979, v zimě 2016/17 a nyní. Odborníci  však poukazují na to, že na Sahaře může opětovně sněžit: „Každé 3 až 4 roky to zaznamenáváme ve vyšších oblastech Sahary“, říká meteorolog Andreas Friedrich z německé meteorologické služby v Offenbachu.

Důvod: Na Sahaře existují hory více než 3.000 metrů vysoké. Čím výše stoupáme nad hladinu moře, tím více klesá teplota, proto zde může být v zimě velmi chladno.

Vlhkost přišla s tlakovou níží od Středozemního moře

Ain Séfra leží asi 1000 metrů nad hladinou moře na okraji pohoří Atlas. V zimě zde velmi často mrzne. S nízkým tlakem do severní Afriky dorazily studenější vzduchové hmoty z vyšších zeměpisných šířek, které se na cestě přes Středozemní moře nasytily vodními parami. Tak mohla tato pro Saharu neobvyklá vlhká vzduchová hmota proniknout do regionu a vlhkost padla na duny jako sníh. Mezitím ale sníh téhož dne po 17. hodině zase zmizel.

Podobné články

Napsat komentář