Proč někteří lidé slyší tiché záblesky?

1530x 03. 12. 2019 1 čtenář

Vědci zkoumají mechanismy stojící za jednou z nejčastějších forem synestézie. Podle nové studie může až jeden z pěti lidí vykazovat známky jevu podobného synestézii, ve kterém „slyší“ tiché záblesky nebo pohyb. Vědci zjistili, že tato vizuálně vyvolaná sluchová odpověď (vEAR) je více běžným jevem, než se předpokládalo. U některých lidí tak určité zvuky vyvolávají určitou barvu s blikajícími světly nebo pohybem světel.

Tato asociace může také blíže vysvětlit souvislost mezi zvukem a vizí – proč tolik rádi posloucháme hudbu, která je synchronizovaná s blikajícími světly nebo i tancem. Můžeme se tak dozvědět, co se děje v mozku u lidí s vysokou  synestezií.

K prozkoumání tohoto jevu provedli vědci rozsáhlou online studii. Zúčastnilo se jí 4128 osob. Průzkum zahrnoval 24 tichých videoklipů, které zobrazovaly konkrétní nebo abstraktní objekty v pomalých, rychlý, pozvolných i neočekávaných pohybech. Jedním z motivů byl baletní tanečník provádějící piruetu a také kladivo s hřebíkem.

21% osob uvedlo, že již dříve zažili spojení mezi zvukem, barvou a pohybem. Vědci také zjistili, že i abstraktní vizuální podněty mohou vyvolat zvuky. Z výzkumu bylo patrné, že osoby, které potvrdily prožívání vEAR, byli obzvláště citliví na čistou pohybovou energii ve videích.

Autor studie a vedoucí lektor psychologie na City University of London Elliot Freeman říká:

,,Někteří lidé slyší to, co vidí. Kontrolky aut, blikající neonové nápisy i pohyb lidí při chůzi mohou vyvolat sluchový vjem. Myslíme si, že tyto pocity mohou někdy odrážet únik informací z vizuálních částí mozku do oblastí sluchových. Což nemá každý.“

Dr. Christopher Fassnidge řekl:

,,Je to vzrušující nahlédnutí do toho, jak mohou někteří z nás vnímat svět kolem nás.“

Oblibu si poslední dobou u tohoto typu lidí získávají tzv. noisy GIF, na kterých si můžete ověřit, zda „slyšíte“ zvuk.

Zkuste se podívat zde a vyzkoušet, zda „slyšíte“.

Tip na knihu z eshopu Sueneé Universe

Althea S. Hawk: Kvantové léčení

Na podkladě nových objevů kvantové fyziky, buněčné medicíny, genetiky a vědy o vědomí, ale také vlastních zkušeností, neboť autorka se sama vyléčila z celé řady závažných zdravotních problémů, vám Althea S. Hawková odhalí, kterak můžete vědomě ovlivňovat a dokonce překódovat svoji DNA, abyste si zlepšili zdraví a změnili svůj genetický osud. 

Althea S. Hawk: Kvantové léčení

Podobné články

Napsat komentář