Proč potřebujeme ve svém životě více zábavy?

1780x 31. 10. 2019 1 čtenář

Proč někteří z nás opomíjí tak kreativní a fantastickou věc, která v našich životech zlepšuje náladu? Ano, řeč je o zábavě. Je zvláštní, jak mnozí lidé tuto myšlenku odmítají. Zábavu totiž považují za triviální, nehodnou a pochybnou. Možná se jednoho dne bavit skutečně začnou, ale teprve až vydělají obrovské jmění, učiní vědecký průlom, nebo stvoří nějaké velké umění. Neuvědomují si však, že lidé, kteří těchto věcí docílili, se u toho zároveň bavili. Zábava není odklon od úspěšného života, je to cesta k úspěšnému životu.

Potřebujeme zábavu

Každý z nás se narodil se sklonem k zábavě při určitých typech činností. Můžete dělat něco, co někdo jiný nesnáší a opačně. Jsme nejvíce produktivní, vytrvalí, kreativní a flexibilní, když se zabýváme kombinací činností, které nám zprostředkovávají maximální zábavu.

Zábava je otisk vašeho života, návod k použití pro váš základní účel psaný radostí. Naučit se v něm číst a reagovat na něj je jednou z nejdůležitějších věcí v životě. Slovo zábava se někdy používá k nejlepšímu i nejhoršímu chování. Některé lidi baví mučit druhé, narkomani se zase baví trošku jinak. Tohle je ale zábava, která vede k bídě a ve skutečnosti nejde o něco, čím by se běžný člověk bavil. Proto jde spíše o falešnou zábavu. Jak vidíte, slovo zábava může být v podstatě cokoliv.

Se zábavou čelíme stresu

Prvotní je uvědomit si, že falešná zábava vaše problémy nevyřeší, ta skutečná vám ale umožní jim čelit. Žáci ve školách se často potýkají se stresem, proto jim například pomáhají fantasy hry. Cítí stres, úzkost, ale čím více se tak děje, tím více vyhledávají zábavu, která jim pomáhá ignorovat tyto psychické stavy. Zábava ve skupině přátel je lepší než úzkost svých kamarádů.

Skutečná zábava opravdu baví

Skutečné zdroje zábavy jsou tím, co psychologové nazývají obnovitelným potěšením. Tyto zdroje zábavy totiž baví i opakovaně. Pokud je pro vás zábava jídlo, bude vás bavit s každou další porcí. Budete ale potřebovat stále nové a nové nápady, aby se zábava udržela v chodu (třeba zavést nějaké exotické dobroty).

Pokud máte nenasytnou potřebu mít dražší věci, prestižní ocenění, výstřední sex a tak dále, vaše touha není jiskra skutečné zábavy, ale vnitřní prázdnota.

Pokud se doopravdy bavíte, nikdy toho nebudete litovat

Špatná zábava, jako je například šikana, vede spíše k pocitům lítosti. U skutečné zábavy tohle nehrozí a nikdy jí nebudete litovat. Mezi častou zábavu u mnoha lidí patří například konzumace alkoholu. Popíjení se sice jeví jako skvělá zábava v partě, ale pak se ke slovu dostává kocovina. Často pak litujeme, že jsme se opili. Proto nejde o skutečnou zábavu. Té totiž nikdy nelitujeme.

Zábava způsobuje, že se cítíme lépe, nikdy naopak

Nedávno byl zveřejněný rozhovor s nejmenovaným jedincem, který ponižoval snad všechny okolo sebe. Smál se každý den, stejně tak jako lidé, kteří s ním přišli do styku. Skutečnost ale byla taková, že mnoho z těchto lidí bylo traumatizovaných. Jeden z nich se pak zabil.

Člověk, který se takto nesprávně bavil, byl poté reportérem dotázán, jak se cítí. “Je mi smutno,” odpověděl s absolutní upřímností. Zdá se, že tento člověk zábavný nebyl. Vytvářel smutek pro druhé, ale nakonec i pro sebe.

Jak poznat, která zábava nás bude naplňovat?

Psychologických metod, které pomáhají najít zábavu, je mnoho. Vezměte si notebook či kousek papíru a napište si, co všechno vás baví. Může jít o cokoliv. Přitom ale vnímejte své emoce. Pokud totiž při psaní některé z činností ucítíte úsměv s uvolněním těla i mysli, je to správná zábava.

Je vědecky dokázáno, že to, co nás baví, se s námi nese celý život. Dětství je tedy pro pochopení nás samotných důležité. Napište si všechny věci, o nichž si pamatujete, že vás v dětství bavily. Vnímejte vzory této zábavy. Hráli jste si raději sami nebo ve skupině? Doma nebo venku? Tyto preference jsou stále uvnitř vás.

A nakonec – veďte si deník se seznamem toho, co zábavného jste každý den dělali. Poté těmto činnostem udělujte skóre dle zábavnosti od nuly do deseti. Tak můžete úspěšně filtrovat věci zábavné a věci, které vás nebaví.

Tyto metody jsou jen tréninkové, mají vás naučit reagovat na váš smysl pro zábavu. Když se tak stane, pak přichází na řadu sladění vašeho skutečného chování se zábavou, kterou jste si uvědomili.

Podobné články

Napsat komentář