Proč selháváme v hledání cizího mimozemského života?

3545x 05. 11. 2018 1 čtenář

Nová studie se zamýšlí nad tím, kolik vesmírného prostoru už vědci zvládli prozkoumat. Kolik času jsme už investovali do hledání mimozemského života. A stále bez jasného výsledku. Mimozemský signál nebo potvrzení mimozemské civilizace jsme dle výzkumu zveřejněném v časopise Astronomical Journal nenalezli právě proto, že přesně nevíme, co hledáme. Tudíž si ani nevšimneme, že jsme to už dávno mohli nalézt.

Mimozemský život je jako jehla v kupce sena. Kolik toho sena jsme ale prohlédli? Pokud nevíme, jak přesně jehla vypadá, jak můžeme začít hledat? Čekáme na jasný signál mimozemšťanů „Halo, tady jsme!“.  Možná jsme si tohoto signálu jen nevšimli, ačkoliv zazněl. Hlídáme ty správné signály?

Studenti a výzkum

Postgraduální studenti astronomie z Penn State University se zúčastnili workshopu seminářů NASA v Houstonu. Astronomové chtěli přesně vypočítat, jak rozsáhlé vyhledávání mimozemské inteligence nebo SETI už bylo vykonáno k tomuto datu.

Stručně řečeno – skupina sestavila matematický model založený na vesmírné sféře o průměru 33 000 světelných let. Prověřili také 60 let projektu SETI a do výpočtu zahrnuli také 8 různých typů vyhledávání cizích civilizací. Jejich výpočty odhalily, jak malý prostor jsme dosud prozkoumali.

„Výzkumníci zjistili, že lidské kolektivní hledání mimozemšťanů proběhlo přibližně v 0.00000000000000058%. Přirovnat bychom to mohli k vaně plné vody ve všech oceánech na Zemi.“

Pokud nevíme, co hledat, nemůžeme to ani najít. Můžeme to porovnat s jinou analogií: Budeme pít sklenici mořské vody, abychom objevili ryby v moři.

Moderní dalekohledy

Nová doba nabízí vyspělejší technologii a moderní dalekohledy, které mohou výrazně pomoci při hledání stop mimozemské civilizace. Vzniká také mnoho nadšených nápadů a postupů, jak bychom tyto stopy mohli nalézt. Například astrofyzik, astrobiolog a vědecký pedagog Brendan Mullan věřil, že jedním ze způsobů, jak bychom mohli nalézt cizí civilizace, je hledat infračervené záření a teplo odváděné z koulí Dysonovy sféry.

Co je to Dysonova sféra?

Dysonova sféra (anglicky Dyson sphere) je hypotetická superkonstrukce, která by umožnila využití absolutně veškeré energie, kterou uvolňuje hvězda. Navrhl ji Američan Freeman Dyson, podle kterého také získala svůj název.

Slunce a celý jeho planetární systém je uzavřen do koule, z jejíž vnitřní stěny je získávána energie a která se dá využít pro případnou kolonizaci a rozšíření využitelné plochy i mimo dosud osídlené planety v celé soustavě. Dysonova sféra je jedním z méně častých témat science-fiction literatury, či pořadů, objevila se ale i například v takových seriálech, jako je Star Trek, ale také v superhrdinském filmu Avengers: Infinity War, který se z části odehrává ve vesmíru.

Dyson také například předpovídal, že podobné struktury by byly logickým důsledkem vzrůstajících energetických požadavků technologicky vyspělé civilizace. Navrhoval tedy, aby se po takových strukturách pátralo za účelem nalezení důkazu o existenci vysoce inteligentního mimozemského života.

Autorem koncepce Dysonovy sféry je fyzik a matematik Freeman Dyson, který si uvědomil, že každá civilizace, vyvíjející se podobně jako lidstvo, zvyšuje se svým vývojem nároky na spotřebu energie. Jestliže tato civilizace bude existovat dostatečně dlouho, nastane jednou doba, kdy bude muset využívat veškerou energii své hvězdy. Proto předpokládal, že vytvoří systém struktur obíhajících kolem mateřské hvězdy tak, aby zachytily všechnu energii, kterou tato hvězda vyprodukuje.

Hledání mimozemského života

Pokud by mimozemská civilizace žila v podobném tempu, jako lidé, každým rokem by využívala více a více energie. Jednoho dne by se obrátili přímo ke zdroji – slunci. Nicméně Mullan a jeho kolegové po mnoha pozorováních zatím nenalezli žádné známky Dysonových rojů.

I když to nedokazuje, že neexistují cizí civilizace, možná nám to ukazuje něco jiného. I pokrokové civilizace musí stále pracovat v zákonech fyziky. Pokud tato civilizace vyčerpá příliš mnoho energie, mohla by se sama zničit.

Doktor Mullan k tomu dodává:

„Pokud budeme každoročně využívat stále více energii, může to způsobit znemožění obyvatelnosti naší planety do konce 24. století, pokud ne dříve.“

Způsoby, kterými se snažíme najít mimozemské civilizace nám nakonec mohou pomoci pochopit, že se musíme pečovat o naši planetu a snažit se vytvořit udržitelnou a prosperující budoucnost pro sebe i své potomky.

Zde přednáška Dr. Brendana Mullana na téma: „Jak hledáme cizince, kteří mohou řídit naši budoucnost“

Podobné články

Napsat komentář