Puma Punku: 30 faktů o záhadném místě

8463x 07. 09. 2017 1 čtenář

Tento chrámový komplex, umístěný poblíž Tiwanaku (španělsky Tiahuanaco nebo Tiahuanacu) v Bolívii, je jedním z nejneuvěřitelnějších starodávných ruin, které můžete najít v Jižní Americe. Ve vzdálenosti asi 70 km od Města La Paz najdeme jedno z nejslavnějších míst na povrchu naší planety.

Už samotné množství megalitických kamenů, nalezených v Puma Punku je mezi největšími, nalezenými na planetě. Puma Punku rozbíjí všechny naše tradiční pohledy na dávné kultury. Neuvěřitelně přesně opracované kameny, precizní zářezy a vyleštěné povrchy se už po staletí vymykají veškerému vysvětlení. Andezitové kameny použité při stavebním procesu tohoto megalitického místa byly vyřezány s takovou přesností, že do sebe přesně a pevně zapadají i bez použití malty.

Toto starodávné místo vzdoruje nespočetným teoriím předloženým učenci oficiálního proudu, historiky a vědci. Toto starodávné místo – spolu s dalšími místy jako Teotihuacan v Mexiku, Gízská plošina v Egyptě, Ollantaytambo a Sacsayhuaman mezi dalšími – je to, co rád nazývám pradávná Wikipedie, protože nám nabízí nesčetné detaily o našich předcích, jejich životech, schopnostech, znalostech a dovednostech.

V tomto článku Vám předložíme 30 ohromujících faktů o Puma Punku, o kterých jste pravděpodobně ještě nikdy předtím nečetli.

Tento fascinující prastarý „mimozemský“ komplex je situován asi 72 km západně od města La Paz, vysoko v Andách. Puma Punku leží v nadmořské výšce 3 850 metrů, o to těžší je vysvětlit, jak tvůrci těžili, dopravovali a ukládali obrovské kameny na jejich pozice. Puma Punku leží NAD přirozenou hranicí lesa, což znamená, že v této oblasti nerostly žádné stromy, které mohly být skáceny a použity jako dřevěné válce. Navíc, není žádný důkaz o používání kola v kultuře Tiwanaku….

Předpokládá se, že Puma Punku vzniklo kolem roku 536 před Kristem.  Avšak hodně autorů je přesvědčeno, že místo je mnohem starší a mohlo by dokonce předcházet inckou kulturu. Puma Punku nebylo nikdy dokončeno a experti zastávají názor, že bylo opuštěno dřív, než bylo úplně dostavěno. Je důležité poznamenat, že sami Inkové odmítli stavět komplex v Tiwanaku, což znamená, že tato kultura existovala nezávisle na kultuře incké a také ji mohla předcházet.

Podle tradovaných legend nebyli první obyvatelé Puma Punku podobní normálním lidem a ovládali nadpřirozené síly, které jim dovolovaly „přenášet“ megalitické kameny vzduchem za použití ZVUKU. Mezi největšími kameny nalezenými v Puma Punku můžeme najít jeden s následujícími rozměry: 7,81 m délky, 5,17 m šířky, průměrná tloušťka 1,07m a jeho odhadovaná váha je okolo 131 tun. Druhý největší kamenný blok nalezený v Puma Punku je 7,9 m dlouhý,  2,5m široký a průměrně 1,86 m silný. Jeho váha byla odhadnuta na 85 tun.

Nejslavnější kámen v Puma Punku je tzv. H-blok. H-bloky v Puma Punku na sobě mají přibližně 80 profilovaných tvarů-povrchů. H-bloky lícují jeden s druhým s tak extrémní přesností, že architekti nejspíš používali systém, který preferoval měření a normalizované proporce.

Archeologové si myslí, že transport těchto kamenů byl v dávném Tiwanaku prováděn za použití velkého množství pracovní síly. Bylo navrženo několik teorií, jak tyto pracovní síly transportovali kameny, ačkoli tyto teorie zůstávají jenom teoriemi. Dvě z nejvíc uznávaných teorií předpokládají použití lan z lamí kůže a použití ramp a šikmých plošin…

Navíc, aby nějak přepravili masívní kamenné bloky přes obrovské vzdálenosti, museli dávní inženýři navrhnout občanskou infrastrukturu tohoto komplexu, funkční závlahový systém, hydraulické mechanismy a utěsněné odpadní vedení. Dále, bloky přítomné v Puma Punku byly tak precizně opracovány, že to vede k myšlence využívání prefabrikace a hromadné výroby, což jsou technologie, které předstihují Inky, pozdější nástupce Tiwanaku, o stovky let.

Výzkumníci se domnívají, že tyto dva bloky kamene byly vytěženy poblíž jezera Titicaca, přibližně 10 km od Puma Punku. Další kamenné bloky nalezené v Puma Punku byly vytěženy blízko mysu Copacabana, který leží asi 90 km daleko přes jezero Titicaca. Takže toto je pravděpodobně největší záhada Puma Punku.

Každý kámen v Puma Punku byl perfektně opracován, tak aby tvarově zapadl přesně do okolních kamenů. Bloky do sebe zapadají jako puzzle, tvořící nosné spojení bez použití malty. Tehdejší preciznost opracování je výzvou i pro dnešní technologické možnosti.

Obvyklý technologický postup seřízne povrch spodního kamene v určitém úhlu a na něj umístí další kámen, jehož spodek je seříznutý ve stejném úhlu. Co ovšem vyvádí z míry dnešní vědce, inženýry i archeology je přesnost a preciznost, s kterou bylo toto provedeno.  Přesnost, s kterou byly tyto kamenné rohy a úhly opracovány, aby vytvořily zarovnané spojení, svědčí o vysoce sofistikované znalosti kamene. Některá ze spojení, která můžeme nalézt v Puma Punku, jsou tak kvalitně spojena a tak přesně zapadají na protilehlé místo, že byste mezi ně nevsunuli ani papír. Kvalita zdiva nalezeného v Puma Punku je prostě ohromující.

V aymarském jazyce, kterým mluví v Andách indiáni kmene Aymarů, znamená výraz Puma Punku „Pumí Brána“ je známá také jako Lví nebo Sluneční brána, pozn. překladatele).  V Puma Punku najdete neuvěřitelné kameny s perfektními pravými úhly, hladké téměř jako sklo, což dělá Puma Punku výjimečným místem. Jen na několika málo místech na Zemi můžeme vidět tento typ práce s kamenem.

Tiwanaku  leží v blízkosti Puma Punku, ve skutečnosti to není ani celý kilometr severovýchodně od Puma Punku. Vědci předpokládají, že Tiwanaku  bylo kdysi centrem civilizace s více jak 40 000 obyvateli. Puma Punku a Tiwanaku  jsou součástí velkého chrámového komplexu nebo obrovského seskupení.

Můžeme si představit, že na svém vrcholu vývoje bylo Puma Punku „nepředstavitelně úžasné“, zkrášlené leštěnými kovovými plaketami, jasně barevnými keramickými i textilními ornamenty a navštěvované občany v krojích, ozdobně oblečenými kněžími a elitou, vystavující na odiv své exotické drahokamy a šperky.

Chrámový komplex Puma Punku, stejně jako jeho okolní chrámy, Akapanská pyramida, Kalasasaya, Putuni, a Kerikala fungují jako duchovní a rituální centrum pro Tiwanaku. Tiwanaku  je pravděpodobně největší původní americká civilizace, přestože mnoho lidí o ní nikdy ani neslyšelo. Civilizace Tiwanaku, ke které Puma Punku patří, dosáhla svého vrcholu pravděpodobně v letech 700-1000 n. l., kdy mohla být se svými chrámy a okolními sídly domovem pro nějakých 400 tisíc lidí.

Překvapivě – zdá se, že tato kultura /jako mnoho dalších pokročilých civilizací napříč Amerikami/ dosti neočekávaně zmizela kolem r. 1000 n. l.  „Proč?“, to je otázka, na kterou vědci stále hledají odpověď.

Podobné články

Napsat komentář