Pururauca – Andský bůh proměnil kameny ve vojáky

2351x 29. 08. 2018 1 čtenář

Legenda Pururauckých vojáků nebo kamenných vojáků. Incká legenda, která pojednává o tom, jak Andský bůh proměnil kameny ve vojáky. Stalo se tak v roce 1438, kdy Inkové vyhráli nad Chanky. Většina odborníků vidí v legendě pokus o umocnění překvapení z vítězství Inků v Yahuar Pampském boji.

Legenda – Andský bůh

Andská legenda hovoří o obrovském souboji, kde Inkové cítili početní převahu strašlivého nepřítele. Obrátili se tak na svého nejvyššího boha s žádostí o pomoc. Bůh Virakoča odpověděl jejich volání přeměnou kamenů ve vojáky, kteří pomohli Inkům bránit jejich město a donutili nepřítele ke zbabělému ústupu. Je to pouhá legenda nebo je v tom víc, než bychom si zpočátku mysleli?

Začněme od začátku…

Konflikt mezi Inky a Chanky je možná nejznámější a rozhodující kapitola Andské historie. V roce 1438 Anccu Hualloc, vládce kmene Hanan Chanka, nashromáždil přes 40 tis. vojáků a dobil Cuzco, ničíc vše, co mu přišlo pod cestu. Včetně okolí města. Legenda říká, že incký panovník Hatun Tópac (znám také jako Viracocha Inca) a jeho syn, korunní princ Urco, zbaběle utekli těsně před příjezdem Chankské armády a nechali obyvatele Cuzca, ať se brání sami.

Anarchie vládla, dokud mladý princ Cusi Yupanqui (později znám jako Pachacutec Inca), mladší bratr Urca a druhý následník trůnu, nepřevzal vedení nad obranou města. Mladý princ rekrutoval malou armádu, ale nikdo ze sousedních kmenů, kromě kmene Canas, jim nechtěl přijít na pomoc.

Před hrozbou děsivé porážky se princ obrátil na bohy. Modlil se k Virakočovi, mocnému bohu, který nakonec odpověděl. Andský bůh stvořitel Virakoča se mu zjevil ve snu a řekl mu, že mu pošle vojáky na pomoc v nerovném boji. Slíbil mu ohromující vítězství pro Inky. Po tom, co princ obdržel zprávu přímo od bohů, nastal den D.

Silná Chankská armáda předpokládala snadné dobití. Jakmile postoupili blíže k městu, princův sen se stal skutečností. Okolní kameny se náhle proměnily ve vojáky, kteří zaútočili na Chanky, nutíc je k ústupu. Přesně jak bůh Virakoča slíbil princi ve snu, Inkové povzbuzeni jeho božským zásahem, vyhráli bitvu. Jakmile Chankská armáda ustoupila, kamenní vojáci se proměnili zpět do své původní podoby.

Ale co se ten den skutečně stalo?

Většina odborníků věří, že kamenní vojáci zvaní Pururaucas, byli pouze část chytré princovy strategie a ve skutečnosti byli tvořeni okolními kameny maskovanými a rozestavěnými tak, že si Chankové mysleli, že stojí proti mnohem větší armádě. Další historické zdroje říkají, že mnohé z etnických skupin, které zpočátku odmítly účast v konfliktu, poslušně čekali schovaní za skalnatým terénem, až uvidí, která ze stran získá výhodu, a pak se k ní připojili. Tím pádem, říkají historikové, budili dojem, že se zjevili odnikud, snad z kamenů samotných.

Ale Chankové byli krvelační a extrémně násilní. Byli skvělými vojáky beze strachu, a proto je těžké věřit, že by ustoupili z bitevního pole kvůli kamenům oblečeným jako vojáci. Muselo by se objevit něco mnohem silnějšího, co by donutilo Chankskou armádu k ústupu. Další verze legendy je, že Chankové utekli, když viděli obrovský zástup vojáků, jaké incká armáda měla, ale nebyly to kameny, nýbrž lamy, které Pachacutec zamaskoval.

Mnozí mluví o něčem mnohem více neuvěřitelném, co se ten den událo, a spekulují nad tím, že pradávný bůh Virakoča byl návštěvníkem z jiného světa. Je možné, že pradávný bůh vytvořil mocnou armádu, která pomohla Inkům k vítězství?

Podobné články

Napsat komentář