Regenerační jóga: Jak uvolnit chronické napětí v bederním svalstvu

2583x 20. 03. 2019 1 čtenář

Jedním z nejmocnějších způsobů, jak se cítit lépe po duševní a emocionální stránce, je naučit se zrelaxovat naše tělo. Právě k tomu nám může pomoci jóga.

Vzhledem k tomu, že jedním z nejmocnějších způsobů, jak se lépe cítit po duševní a emocionální stránce, je naučit se zrelaxovat naše tělo, řekneme si, jak uvolnit jeden z chronicky nejvíce napjatých svalů v každém z nás: psoas (velký sval bederní).

Jak vás váš psoas chrání

Psoas je dlouhý sval, který spojuje nohy s páteří. Když se necítíte v bezpečí, tento sval se stáhne. Říká se, že psoas je absolutně první sval, který se aktivuje, pokud se chystáte k boji nebo k útěku. Náš nervový systém celý den komunikuje s psoas a psoas posílá informace zpět do nervového systému. Představte si, že jdete po ulici a zezadu na vás nečekaně zatroubí auto. Většina lidí se lekne a centrum strachu dá okamžitě signál k psoas, aby tělo dostal zpět do bezpečí. Stejně tak při chůzi po nerovném povrchu, kdy je pro vás těžké udržet rovnováhu, se tento sval nejen snaží tělo stabilizovat, ale je také součástí komunikační smyčky, která dává mozku signál, že jste v nebezpečí.

Jak moderní způsob života vytváří chronicky napjatý psoas

Výše uvedený komunikační systém mezi mozkem a tělem se začíná komplikovat, pokud vaše každodenní návyky ovlivňují tok zpráv do a z psoas. Tento sval se totiž stahuje nejen, když se cítíte ohroženi, ale také při každodenních činnostech většiny z nás. Stáhne se například při příliš dlouhém sezení, při řízení auta nebo chůzi po betonu. Vzhledem k tomu, že je psoas uchycen ve středu těla, jeho napětí může způsobit bolest v zádech, bolest kyčlí a dokonce poruchy trávení. Ačkoliv to zní přehnaně, faktem je, že tento sval může ovlivnit tolik tělesných systémů, že v případě chronického napětí může způsobovat fyzickou nepohodu, a dokonce pocity neklidu a nervozity. A protože horní část psoas je uchycena k páteři v oblasti bránice, stažený sval táhne za páteř, omezuje její pohyb a tím i pohyb bránice. Čím hůře se pohybuje bránice, tím těžší je dýchání a silnější pocity ohrožení.

Jak uvolnit napětí v psoas

Při napětí tohoto svalu je těžké cítit spojení se zemí. Naopak když je psoas pružný a ohebný, dovoluje vám cítit se uzemněný – jako byste patřili k zemi. Protože je ale psoas aktivován strachem a reakcí na stres, drží se v něm spíše napětí psycho-emočního původu než tuhost, pocházející ze cvičení nebo nadužívání svalu. Napětí jen tak nepovolí – k zotavení je třeba čas, péče a pocit bezpečí.

Zkuste si zacvičit, vaše záda to ocení:

Podobné články

Napsat komentář